Ramazan’ın 17’nci günü Dünya Helal Günü

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan, obezite oranına bakıldığında &ccedi...

Marmara Üniversitesi Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Endokrinolojisi Uzmanı Prof. Dr. Serap Turan, obezite oranına bakıldığında çocukların yüzde 20’sinin, fazla kilo ya da obezite sorunu yaşadığını belirterek, “Böyle olunca 5 çocuktan biri ya obez ya da obez olacak ayrıca ilerde obeziteye bağlı gelişecek komplikasyonlar için de risk altında.” dedi. Prof. Dr. Turan, yaptığı açıklamada, obezitenin, kalp-damar hastalıkları başta olmak üzere yüksek kolesterol, insülin direnci gibi hastalıklara neden olduğunu söyledi. İnsülin direncinin devam etmesi halinde de diyabetin ortaya çıkabileceğini aktaran Turan, erişkinlerde görülen tip iki diyabetin artık çocuklarda da şişmanlığın artması sonucu görülebildiğini ifade etti.

“OBEZİTEDEN KORUNMAK İÇİN YAŞAM TARZINI DEĞİŞTİRİN”

Obeziteden korunmak için yüksek kalorili, şekerli gıdalardan ve paketli yiyeceklerden uzak durulması gerektiğine işaret eden Turan, şu bilgileri verdi: “Geleneksel yiyeceklerimize dönmemiz lazım. Kuru yemiş, süt ürünleri, sebze, meyve ve lifli gıdalar tüketilmesi önemli. Özellikle kurutulmuş gıdalar lif kaynağıdır. Kola yerine ayran içilmeli, yani mümkün olduğunca doğal beslenilmelidir. Ayrıca hareketli bir yaşam sürdürülmesi de obeziteden korunmak için önemli bir faktör. Mümkün olduğunca merdivenleri kullanmalıyız. İş yerimiz çok uzak değilse yürüyerek işimize gitmeye gayret etmeliyiz. Dolayısıyla obeziteden ya da obezitekomplikasyonlarından korunmanın en önemli yollarından biri yaşam tarzı değişikliğidir. Obezite oranına baktığımızda çocuklarımızın yüzde 20’sinde, fazla kilo ya da obezite var. Böyle olunca, 5 çocuktan biri ya obez ya da obez olacak ayrıca ilerde obeziteye bağlı gelişecek komplikasyonlar için de risk altında.”

ÇOCUKLARINIZ SİZDEN NE GÖRÜYORSA ONU YAPIYOR

Prof. Dr. Serap Turan, obeziteden korunmak için en önemli unsurun ailelerin çocuklarının şişmanlığını engelleyebilmesi olduğunu dile getirerek, çocukların bilgisayar ve televizyon karşısında uzun saatler geçirdiğini aktardı. Turan, sözlerini şöyle tamamladı: “Böyle bir durumda onu engellemeniz lazım. Baştan itibaren anne, babalar, çocuğun beslenmesi, egzersiz yapması ve televizyon karşısında fazla vakit geçirmemesi konusunda hassasiyet göstermeli. Çocuklarınız sizden ne görüyorsa onu yapıyor.”

BÜTÜN ÜMMETİN ORTAK GÜNÜ OLACAK

Dünya çapında helal sertifika kurumlarının bir araya gelmesinden oluşan çatı kuruluşu Dünya Helal Konseyi (WHC) bu açılımın başlatıcısı ve destekleyicisi olacağını kaydeden Dr. Büyüközer, “Dünyanın her bölgesine yayılmış Müslüman kardeşlerimizi birleştirici bir açılım olması hasebiyle, ‘helal’ bütün ümmete aittir, dolayısıyla Helal Günü de bütün ümmetin ortak günüdür” ifadelerini kullandı.

“MÜSLÜMANLAR İSLAMİ DEĞERLERİNE SAHİP ÇIKMAKTA HER TÜRLÜ HAKKA SAHİPTİR”

Dünya Helal Günü çok taze bir oluşumu olduğunu ve tamamen hayır kuruluşları tarafından ortaya konduğunun altının çizen Dr. Büyüközer, “Helal bütün Müslümanlara aittir ve Müslümanlar İslami değerlerine sahip çıkmakta her türlü hakka sahiptir. Dolayısıyla Dünya Helal Gününün, bütün coğrafyalarda yaşayan Müslüman kardeşlerimizin çoğunluk olsun azınlık olsun her yerde, helalin bir insan hakkı meselesi olduğu noktasını ifade edecek şekilde kutlamaları ve yaymaları gerektiğine inanıyoruz. Bu yıl bütün dünyada 5’incisi kutlanacak ‘17 Ramazan Dünya Helal Günümüz’ bütün ümmete hayırlara vesile olsun” şeklinde konuştu.

Helal dairesinde yaşam insanlığın olmazsa olmazı… Bu kapsamda karar alan DÜNYA HELAL KONSEYİ Ramazan’ın 17’nci gününü ‘Dünya Helal Günü’ olarak kutlamaya hazırlanıyor

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalama Araştırmaları Derneği(GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin KamiBüyüközer, Türkiye,’de çeşitli günlere özel anlamlar atfedilerek kutlandığını kendileri için önemli olan helal yaşamı içeren bir günleri olmadığından hareketle birçok fakih ve ulema ile yapılan istişareler sonucunda Ramazan’ın 17’nci gününü ‘Dünya Helal Günü’ olarak kutlamaya hazırlandıklarını belirtti. Büyüközer, “Birçok fakih, ulema ve kardeşlerimizle yaptığımız istişare sonucunda, helal konusunda müminlere inen ilk Ayet olan Enfal suresinin 69’uncu ayetinin bizler için çok büyük önem arz etmekte olduğunda ittifak ettik ve bu tarihi, dünya helal günü olarak hatırlamayı uygun gördük. Bu Ayet-i Kerime Hicri 624, Ramazanın 17’nci günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir savaşında nazil oldu; ‘Artık elde ettiğiniz ganîmetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafûrdur (çok bağışlayan), Rahîmdır (çok merhamet eden)’” dedi. Bugünü kutlamanın kendilerine helâli yayma noktasında destek olacağını belirten Büyüközer, “Bugünkü şartlarda farzlarımızın içerisinde adeta birinci sırada yer alma konumuna gelmiş olan helal ve tayyib yaşamı hatırlamak, hatırlatmak ve yaymak konusunda bize destek olacağını umuyoruz. Bu yıl bütün dünyada 5’si kutlanacak dünya helal günümüz hayırlara vesile olsun” diye konuştu.

TOPLUMLARI VE BİREYLERİ BİRLEŞTİRİCİ BİR GÜN OLACAKTIR

Dünya Helal Günü hakkında bilgi veren Büyüközer, “Dünya Helal Günü, ‘Helal’ hareketini dünya çapında kutlayarak destekleyen ve birleştiren özel bir gün olacaktır. Dünya Helal Günü, her yıl mübarek Ramazan ayının 17’nci gününde kutlanacaktır. Ramazan ayı, hicri (ay) takvime bağlı olacağı için, miladi takvime göre her sene farklı bir tarih gelecektir. Bu sene için, Ramazanın 17’nci günü, 12 Haziran Pazartesi gününe denk gelmektedir ve kutlama bugün yapılacaktır. Dünya Helal Gününü, ‘Helal ve Tayyib’ konusundaki bilincimizin ve anlayışımızın arttırılması ve bu davanın daha geniş çevrelere duyurulması niyetiyle kutlanacaktır. Bu niyetle toplumları ve bireyleri birleştirici, Müslümanlar arasında siyasetin veya başka nedenlerin nifak oluşturmasına mahal vermeden bilgilendirici ve deneyimlerini paylaşacağı bir gün olacaktır” açıklamalarında bulundu.

15 Mayıs 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR