“İpek Yolu Forumu” gerçekleşti

Programda, “İpek Yolu Ruhu ve 4. Endüstriyel Devrim” başlığı altında İpek Yolu ile küreselleşme, özgür irade ve 4. Sanayi Dev...

Programda, “İpek Yolu Ruhu ve 4. Endüstriyel Devrim” başlığı altında İpek Yolu ile küreselleşme, özgür irade ve 4. Sanayi Devrimi arasındaki ilişki ele alınarak ülkeler üzerindeki etkileri gündeme getirildi. “Uluslararası İpek Yolu Forumu”; Kore İpek Yolu Araştırma Merkezi Müdürü Kim MieJung, Dongguk Üniversitesi Rektörü Yardımcısı Kim DaeWon, İBB Kültür Daire Başkanı ve aynı zamanda UCLG-MEWA Kültür Komitesi Başkanı Abdurrahman Şen ile Gyeongju Belediyesi Kültür Müdürü Lee Gang Woo’nun yaptığı açılış konuşmaları ile başladı.  İBB Kültür Daire Başkanı Abdurrahman Şen  “İpek Yolu ve Kültür” başlıklı sunumuna dünyanın gerçek bir demokrasiye ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek bu kapsamda insanların kültürel demokrasiye de acilen kavuşma özleminde olduğunu belirterek başladı. Şen, daha sonra günümüzde suni sebeplerle çıkartılmış savaşlarda akan kan ve gözyaşlarının bir an evvel kesilmesini ve insanların paylaşarak besleneceği tüm kültürlere saygılı olarak dünyaya barış ve huzur gelmesini temenni etti.

Kültürel demokrasiye gerçekten yol açmalıyız

Kültürel hakların tüm dünyada tehlikede olduğuna dikkat çeken Şen, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Ne kadar farklılık gösteriyor olursa olsun her bir milletin, küçük bir kabilenin, bireyin, sanat anlayışı ve kültürünün yaşadığımız dünyanın zenginliğini oluşturduğunu tüm insanlığın anlaması ve içselleştirmesi gerekiyor. Diğer taraftan 19. yy’dan itibaren Batı’nın yazılı ama uygulanmayan belgeler ile kültürel hakların sınırını çizdiğini görüyoruz. Artık bu gidişe dur demeli ve sempatik maskelerle gizlenen kibirlilerin ikiyüzlülüğü yerine kültürel demokrasiye gerçekten yol açmalıyız.

İpek Yolu bir kültürel iş birliği yoludur

Ülkelerin birbirlerini tanımalarında çok etkin rol oynayan ticaret yollarının toplumların tarihî ve kültürel gelişimlerinde son derece önemli bir yer tuttuğuna değinen Şen, “İstanbul’da gerçekleşen ‘İstanbul - Gyeongju Dünya Kültür Expo 2013’ etkinliğinin kapanışında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Kadir Topbaş: ‘Artık bundan sonra İpek Yolu bir ticaret değil kültürel iş birliği yoludur’ demişti. Bu sözü takip eden yıllarda, karşılıklı düzenlenen etkinliklerle bir taraftan bu sözün içi doldurulmaya başlandı diğer yandan da haklılığı vurgulanmış oldu.” dedi.

18 Mayıs 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR