Sömürü çarkına karşı adaletli işbirliği

“Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Dünyadaki 3 kiş...

BÜYÜT

“Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, “Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var” dedi.

Memur-Sen, İslam İşbirliği Teşkilatı kurumu olan SESRIC ve TODAİE’nin ortaklaşa düzenlediği “Uluslararası Sendikacılık ve Sosyal Politika” çalıştayı Ankara’da gerçekleştirildi. Çalıştay, Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, TODAİE Genel Müdürü Onur Ender Arslan, Memur-Sen ve Memur-Sen Konfederasyonu’na bağlı sendikaların başkan ve yönetim kurulu üyeleri ile programa katılımcı gönderen 24 ülkeden 25 katılımcı ve uluslararası sendikaların yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

ADALETSİZLİKLER HER GEÇEN GÜN BÜYÜYOR

Dünyanın birçok yerinde egemen güçlerin etkileriyle kanın ve gözyaşının aktığını kaydeden Yalçın, “Bizler emek hareketleri olarak tüm bu kanlı senaryolara karşı çıkmak için varız. Birlikte iletişim ağını oluşturarak bir kelebek etkisi oluşturabiliriz. İstişarelerimizi artırır iletişimimi fazlalaştırırsak, biz o zaman başarılı olmuşuz demektir. Dünyadaki adaletsizlikler her geçen gün maalesef büyüyor. Dünyadaki 3 kişinin elinde bulundurduğu servet, dünyadaki 43 ülkenin gelirinden üstün. Burada bir adaletsizlik var. Oda ve kafa konforunu elde edenler, biliyoruz ki bu anlamda elindeki mevcut kaynakları işleme kapasitesine ulaşmamış ülkelerin zenginliklerini sömürerek bu noktaya geliyor. Emek kesimi olarak, alın terinin muhatapları olarak, ekmeğimizi helalinden, alnımızın teriyle kazanan kesimi olarak, hakkımızın peşine düşmezsek, halkımızı da savunamayız. Biz örgütlü yapılar olarak bizim oluşturabileceğimiz kamuoyu bireysel gündemlerden daha güçlüdür. Dünyanın her bölgesindeki sorunları, bu sorun bizim diyerek benimsemeli ve çözmek adına çaba sarf etmeliyiz. Dünyadaki büyük adalet eşitsizliğini dile getirecek olan kesim biziz” değerlendirmesinde bulundu.

SENDİKAL BİRİKİMLERİMİZİ PAYLAŞMAK İSTİYORUZ

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, gerçekleştirilen bu programın bir başlangıç olduğunun altını çizerek, “Bu programları sürdürmek istiyoruz. Amacımız karşılıklı iyi niyet protokolü imzaladığımız sendikalarla iletişimimizi artırmak ve sendikal birikimlerimizi paylaşmaktır. Bu konuda nitelikli dostluklar geliştirmeyi, emek hareketini evrensel bir harekete dönüştürmek adına çok önemli görüyoruz” diye konuştu. “Alınterinin ve gözyaşının rengi aynıdır” diyen Yalçın, “Biz Memur-Sen olarak gücümüzün yettiği nispette bireysel sorumluluğumuzu yerine getirdik mi sorusunu kendimize çok soruyoruz ve tüm dünya üzerinde ortak bir dili, emeğin dilini hakim ve anlaşılabilir kılmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.

18 Mayıs 2017 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR