Duterte sigarayı yasakladı

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, halka açık alanlarda sigara içilmesini yasaklayan kararnameyi imzaladı.

Son dönemlerde sıra dışı açıklamalarıyla dikkat çelen Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, yeni bir kararname imzaladı. Devlet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada Duterte’nin uzun süre önce duyurduğu “Dumansız Hava Sahasının Oluşturulması” adlı kararnameyle halka açık alanlarda sigara içilmesi yasaklandı. Karar, resmi gazetede yayınlanmasının ardından 60 gün içinde geçerli olacak. Yasakla okul iş yerleri, hükumet binaları, hastaneler, spor salonları, kilise, otobüs durakları, istasyonlar, parklar ve restoranlar gibi herkesin ortak kullanımında olan alanlarda sigara içilemeyecek. Ancak iş yerleri gibi alanlarda sigara odaları yapılacak. 18 yaşından küçüklere sigara satışının da yasaklandığı kararnameyle yasağa uymayanlara da yaptırım uygulanacak.

Kararı imzalamasının ardından açıklama yapan Duterte, yasağın herkesin temiz hava alma hakkının garanti altına alınmasını sağlamak amacıyla ulusal çapta alındığını duyurdu. Ayrıca, sigara tüketimi ve sigara dumanına maruz kalmanın çeşitli hastalıklara hatta ölüme neden olduğuna dair bilimsel kanıtların da bulunduğunu sözlerine ekleyen Duterte, halk sağlığının ticari çıkardan önce geldiğini sözlerine ekledi.

19 Mayıs 2017 - DünyaYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR