İnsan olmak kolay değil

Nefis bir yerde insandaki kötülüğe meyleden yanıdır. Yani insanın dürtüsel alanıdır ki, bu alanı iyileştirmediğimiz sürece asli...

Nefis bir yerde insandaki kötülüğe meyleden yanıdır. Yani insanın dürtüsel alanıdır ki, bu alanı iyileştirmediğimiz sürece asli değerleri koruma imkanına sahip değiliz.

NEFS-İ EMMARE:

İnsanı kötülüğe teşvik eden dürtüsel yanıdır. Kötülük potansiyeli insanda mevcuttur. Eğer insan kendini ehilleştirmezse, kötülüğe meyleder ve dünyanın zevklerine dalar. O nedenle insan öncelikle şunları dikkate almalıdır.

Olumsuz özelliklerinizin analizini yapın.

Olumsuz özelliklerinizi iyileştirmek için harekete geçin.

Çözüme en kısa yoldan nasıl ulaşabileceğinizi anlamaya çalışın.

Davranışını değiştirdikten sonra kalıcı hale getirmek için gerekli hassasiyeti gösterin.

Nefsi levvame:

Kişi kötülüklerin önüne geçemiyor ve olumsuz davranışları tekrar ediyorsa bir süre sonra bu durum onda rahatsızlık uyandırmaya başlıyor. Kişi artık kendini değiştirmek istiyor ve nefsi ile zorlu bir mücadeleye gerişiyor.

Nefsi mülheme:

Kişinin iyi olanla kötü olanı ayırt edebilme potansiyelidir. Bu potansiyelini kullanan kişi tavrını iyiden yana alacak ve davranışlarını kontrol altında tutacaktır.

Nefsi mutmaine:

Kişi bu noktada nefsini eğitmiş, davranışlarını kontrol altına almış ve Allaha teslim olmuştur. Tutum ve davranışlarını sergilerken insanların ne düşündüğünü değil Allah’ın bu konuda kendisinden ne istediğini dikkate almaktadır.

Nefsi raziye:

Allah’ın emir ve yasakları noktasında göstermesi gereken hassasiyeti gösteren kişi karşılaştığı imtihanlara teslimiyet göstermekte ve sabırla karşılık vermektedir

NEFS-İ MERDİYYE:

Allah’ın rızasını kazanmış nefistir.

NEFSİ AMMARE

Allah’a isyan: Nefsinin güdümünde hareket eden kişi, Allah’ın emirlerine sırt çevirir ve battıkça batar. Bu insanlar, ben hayatımı yaşıyorum diye hareket ederek hayvanların dahi sergilemediği tutum ve davranışları sergiler ve bunu özgürlükle ilişkilendirirler. Oysa gerçek özgürlük Allaha teslim olmak olmaktır.

Gaflet: Gaflet insanın en büyük düşmanıdır. Zira burada kişi, iyi ile kötüyü ayıracak durumda değildir. Gerçeği görmemekte, insana ve eşyaya yamuk bakmaktadır.

Cehalet: Cehalet insanın içine düştüğü kör bir kuyudur. Buraya düşen kişi durumunun farkına varıp çıkmak için gayret göstermezse ortama uyum sağlar. Cehaletin en büyük tehlikesi ise insanı uyuşturmasıdır. Kişi zaman içinde yaşadığı karanlığı güneş zanneder ve cehaleti onu hakikatten uzaklaştırır.

NELER YAPILABİLİR?

Davranışlarınızı kontrol altında tutmayı öğrenin

Bir davranışı sergilerken insanların ne düşündüğünü değil Allah’ın sizden ne istediğini dikkate alın

İnsanlarla ilişkilerinizde hakkaniyet ölçülerine dikkat edin

Allaha karşı sorumluluklarınızı ihmal etmeyin

İyiliğin tesisi için çaba gösterin

Kötülüğü ortadan kaldırmak için çaba gösterin

19 Mayıs 2017 - Aile & YaşamYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR