Vietnam en büyük camisine kavuştu

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Vietnam’daki Müslümanlar için inşa edilen ve ülkenin en büyük camisi özelliğini...

İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Vietnam’daki Müslümanlar için inşa edilen ve ülkenin en büyük camisi özelliğini taşıyan Kahramanlar Rahmet Camii, düzenlenen törenle hizmete girdi. İstanbul’da yaşayan hayırsever iş adamı Talip Karaman’ın bağışıyla İHH İnsani Yardım Vakfı tarafından Vietnam’ın An Giang bölgesindeki ChauDoc kentinde yaptırılan bin 200 kişilik caminin açılışına Kamboçya ve Vietnam’ın çeşitli kentlerinde yaşayan yaklaşık 15 bin kişi katıldı. İHH İnsani Yardım Vakfı Başkan Yardımcısı Hasan Aynacı, İHH olarak dünyanın birçok bölgesinde olduğu gibi Vietnam’da da birtakım çalışmalar yaptığını anlatarak, Ho Chi Minh kentindeki İslam Kültür Merkezi inşası ve portakal gazı mağdurlarına tıbbi yardım gibi çeşitli kültürel ve sosyal farkındalık projelerinde yer aldıklarını kaydetti. Aynacı, Vietnam’da 2014 yılında yaptıkları bir ziyaret sırasında buradaki Müslümanların cami ihtiyaçlarını kendilerine bildirip projelerini sunduklarını anlatarak, “Biz de bunun üzerine projenin teknik incelemesini tamamladıktan sonra bağışçı Talip Karaman’ın destek vermesiyle bunu hayata geçirdik” dedi.

“Büyük bir caminin eksikliğini hep hissediyorduk”

Vietnam’daki İslam Topluluğu adına açıklama yapan aktivist Ahmed Emin de Vietnam’da yaklaşık 82 bin Müslümanın yaşadığını ve her geçen gün yeni Müslüman olanların da aralarına katılmasıyla sayılarının arttığını anlattı. Emin, “Aynı şekilde hükümetle de bir problem yaşamıyoruz. Devlet bizim cami, medrese yapmamıza ya da yurtdışında öğrencilerin gidip dinlerini öğrenmesinde bir problem oluşturmuyor” diye konuştu. Ahmed Emin, Vietnam’da yaşayan Müslümanların birçok mescit ve küçük camilere sahip olduğunu ancak buradaki Müslüman nüfusunun büyük bir caminin eksikliğini her zaman hissettiğini kaydetti. Emin, “İslam topluluğu üyeleri, burayı yeniden yapmamız için talepte bulundu. Biz de buraya ziyarete gelen İHH ekibine ulaşarak mescidin yeniden yapılmasıyla alakalı projemizi sunmuştuk. Onlar da çeşitli makamlarla bunları görüşüp buranın yapılmasına yönelik onayı verdiler” dedi.

“Yapımı bir yılda tamamlandı”

İHH’nın Vietnam’da yaptığı en büyük cami özelliğini taşıyan bu projeyi yaklaşık bir yılda tamamladıklarını anlatan Aynacı, 60 yıllık caminin yıkılarak yeniden yapılmasıyla bin 200 kişilik camiyi Vietnam’daki Müslümanların hizmetine sunduklarını söyledi. Aynacı, “15 bin kişinin katılımıyla büyük bir coşkuyla açılışı yapılan camiyi hizmete sunduğumuz için çok mutluyuz. Caminin açılışına Kamboçya ve Vietnam’ın çeşitli bölgelerinden Müslümanlar da katıldı. Katılımcıların Türkiye’ye büyük bir saygı ve sevgi beslemelerini beyan etmelerini görmek bizi ayrıca mutlu etti.” diye konuştu.

Kahramanlar Rahmet Camii

Bölgede bulunan Müslümanların mescit olarak kullandığı yaklaşık 60 yıllık eski caminin yıkılarak yerine inşa edilen caminin yapımı bir yılda tamamlandı.

Toplamda 550 bin dolarlık yatırımla tamamlanan yaklaşık bin 200 kişinin ibadet edebildiği cami, Vietnam’ın en büyük camisi olma özelliğini taşıyor. Bölge mimarisini yansıtan tarzda 650 metrekarelik alan üzerine 2 katlı olarak inşa edilen cami, 2 kubbe, 5 minare 2 kattan oluşuyor.

Caminin bulunduğu bölgenin nehirlerin arasındaki adalarda bulunması ve buraya karadan ulaşımın sağlandığı tek köprünün de dar olması nedeniyle inşaat süresince beton mikseri bölgeye giremedi. Bunun üzerine nehre döşenen yaklaşık 100 metrelik borular aracığıyla pompalanan beton, inşaat bölgesine ulaştırılarak caminin yapımı zorlu koşullarda tamamlandı.

“Türkiye kadar destek veren başka ülke yok”

Kahramanlar Rahmet Camisinin en önemli özelliğinin hem yatırım hem de yüz ölçümü bakımından ülkenin en büyük camisi olması olduğunu vurgulayan Emin, şunları kaydetti: “Türkiye’nin bugüne kadar vermiş olduğu destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Türkiye’nin katkısı sayesinde ülkede birçok projeyi hayata geçirdik. Türkiye halkına bize verdiği destekten dolayı minnettarız. Burada azınlık durumundayız. Burada İslam’ın yayılması için de Türkiye’den bize gelecek her destek çok önemli olacaktır.” İHH’ya da verdikleri desteklerden dolayı özellikle teşekkür ettiklerini anlatan Ahmed Emin, İHH’nın yanı sıra Sadakataşı Derneği’nin de Vietnam’daki Müslümanlara destek verdiğini anlattı.

Emin, diğer Müslüman ülkelerden de zaman zaman destek aldıklarını ancak Türkiye kadar ciddi katkı sağlayan başta ülkenin olmadığını kaydetti.

19 Mayıs 2017 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR