Amerikan baharı!

Yıllardır Türkiye’nin aşina olduğu cümleler, şimdi de Arap dünyasına ezberletiliyor... Arap Baharı ile Ortadoğu’daki dengeleri alt...

Yıllardır Türkiye’nin aşina olduğu cümleler, şimdi de Arap dünyasına ezberletiliyor... Arap Baharı ile Ortadoğu’daki dengeleri altüst eden ABD, bunca suçuna rağmen hâlâ İslam âleminde “umut”(!) olarak görülüyor! ABD Başkanı Donald Trump’ın ABD-İslam Ülkeleri Zirvesi’ne övgüler yağdırılıyor... Ev sahibi ülkenin dışişleri bakanının, “Düzenlenecek zirveler, ABD ile Arap ve İslam ülkeleri arasındaki ilişkilerde yeni bir sayfa açacak tarihi bir olaydır” ifadesini kullanması dikkat çekti. İslam coğrafyası, Arap Baharı’ndan sonra bir de “Amerikan Baharı” belasına yelken açma noktasına geldi!

“İKİ TARAFA” DA HİZMET EDECEKMİŞ!

Suudi  Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el-Cubeyr, ABD Başkanı Donald Trump’ın zirve kapsamında 20-21 Mayıs’ta ziyaret gerçekleştireceğini söyledi. ABD-İslam Ülkeleri Zirvesi’nin, taraflar arasında terörizmle mücadele ve “iki tarafa da hizmet edecek” bir ortaklığın inşasında yeni bir işbirliğine imkan sağlayacağını savunan Cubeyr, “37 devlet başkanı ile 6 başbakanın katılımını bekliyoruz. Daha önce düzenlenen zirvelerde bu rakama ulaşılmadı. Bu da bu tarihi zirvenin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor” diye konuştu. Cubeyr, Kral Selman ile Trump arasında gerçekleşecek zirvenin iki ülke arasındaki “stratejik ortaklığı” güçlendireceğini iddia etti.

TÜRKİYE’DE ÇOKÇA TARTIŞILAN WASHINGTON ZİYARETİNDE VERİLEN MESAJLARIN BENZERLERİ ARAP DÜNYASINDAN YÜKSELİYOR...

Adil el-Cubeyr, Suudi Arabistan’ın, ABD’nin tüm dünyada oynadığı rol, terörle mücadele, İran’ın saldırgan politikalarına karşı koyma ve geleneksel müttefiklerle yeniden ilişki kurma konusunda ABD ile “görüş birliği” içinde olduklarını vurguladı. Körfez ülkeleri-ABD zirvesinin, 2015’teki Camp David ve 2016’daki Riyad zirvesinden sonra üçüncü zirve olacağını ve taraflar arasında stratejik ilişkileri geliştireceğini dile getiren Cubeyr, ilerleyen günlerde “NATO benzeri” İslami bir askeri ittifakın kurulmasına dair fikirlerin gündeme geldiğini söyledi.

ABD - İSLAM ÜLKELERİ ZİRVESİ

Suudi Arabistan’ın 20-21 Mayıs’ta ev sahipliği yapacağı 4 zirve, Trump ile Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, Arap ve İslam ülkeleri liderleri, Körfez ülkeleri liderleri zirvesi ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) ülkeleriyle düzenlenecek istişare zirvelerinden oluşuyor.

20 Mayıs 2017 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR