Helal nimet hurma

Allah’ın (C.C.) Kur’an’da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Bi...

Allah’ın (C.C.) Kur’an’da bildirdiği bu meyve incelendiğinde, pek çok önemli özelliği olduğu ortaya çıkmaktadır. Bilinen en eski bitki çeşitlerinden biri olan hurma, günümüzde lezzetinin yanı sıra besleyici özelliği nedeniyle de tercih edilen bir besindir. Her geçen gün keşfedilen faydaları hurmayı, hem gıda hem de ilaç olarak kullanılan bir besin haline getirmiştir. Hurmanın sahip olduğu bu özelliklere Meryem Suresi’nde dikkat çekilmiştir. “Derken doğum sancısı onu bir hurma dalına sürükledi. Dedi ki: “Keşke bundan önce ölseydim de, hafızalardan silinip unutuluverseydim.” Altından (bir ses) ona seslendi: “Hüzne kapılma, Rabbin senin altında bir ark kılmıştır.” Hurma dalını kendine doğru salla, üzerine henüz oluşmuş-taze hurma dökülüversin.” Artık, ye, iç, gözün aydın olsun…“ Ayrıca Peygamber Efendimiz de hurmayı övmüş ve bizzat kendi elleriyle hurma ağacı dikmiştir.

Sağlık açısından da oldukça faydalı

Allah’ın (C.C.) biz kullarına bahşettiği helal gıda olan hurmanın bilinen bazı faydaları:

Hurma içerisinde magnezyum, kalsiyum ve potasyum içermektedir. A vitamini açısından da zengin olan bu meyve, aynı zamanda içerisinde kalp sağlığına yararlı mineraller bulunduruyor. O açıdan hurmayı bir meyve ya da şekerleme olarak görmememiz gerekir.

Hurmanın sağlık açısından diğer faydaları şunlar…

-Kabızlık başta olmak üzere, hazımsızlık ve sindirim sistemi sorunlarına iyi gelir.

-Kalp problemlerini çözer, kanser hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

-Emzirme dönemlerinde olan annelere, süt miktarını arttırıcı etkisi vardır.

-Günde 2 adet tüketildiğinde özellik göz sağlığına karşı etkilidir.

-Vücuttaki kötü huylu kolesterolü düşürür. Vücudun dengesini sağlar. Hurma vücudu Temizler, çok yüksek besin değeri yanında antioksidan görevi görmektedir.

-Karaciğerde yağlanma oluşmasını önler, zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar.

-Hücre yaşlanmasına karşı korucu etkisi olduğu için gençlik iksiri özelliği vardır. Cilde iyi gelir, erken yaşlanmayı önler.

-Aç karnına tüketildiği taktirde, bağırsak parazitlerini ve kurtlarını öldürür.

-Hurma, cildi besler, güneş lekelerini yok eder.

22 Mayıs 2017 - SağlıkYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR