Yiyin için israf etmeyin

Allah (C.C.) bu zamanda bizlere büyük nimetler verdi. Peygamberimizin evinde bazen iki ay yemek pişmezdi. Su ile hurma yerlerdi. Suffe ehlinden baz...

BÜYÜT

Allah (C.C.) bu zamanda bizlere büyük nimetler verdi. Peygamberimizin evinde bazen iki ay yemek pişmezdi. Su ile hurma yerlerdi. Suffe ehlinden bazı sahabeler sadece bir hurmayla iftarını açar, aynı hurmayla sahur yaparlardı. Bugün ise bazıları bol çeşitli yemek sofraları hazırlayıp bir kısmını YİYEREK bir kısmını ise çöpe atıyor. Biz Müslümanlar olarak Ramazan ayında her zamankinden daha fazla israfa dikkat etmeliyiz.

BOŞA AKITILAN BİR DAMLA SUYA MİLYONLARCA İNSAN MUHTAÇ

Günümüzde yeme içmeden giyim kuşama kadar israf, had safhalara ulaştı. Hatta zamanımızı bile çoğu kez boşa harcıyoruz. Afrika’da binlerce insan açlıktan ölürken, diğer tarafta ülkemizde ve Batı’da milyonlarca ekmeğin çöpe gitmesi, dökülen yemekler, boşa akıtılan su israfın boyutlarını gözler önüne seriyor… Hâlbuki çöpe atılan bir parça ekmeğe, dökülen bir tabak yemeğe, boşa akıtılan bir damla suya milyonlarca insanın muhtaç olduğunu unutuyoruz… Her zaman israftan kaçınmalıyız ama Mübarek Ramazan ayı münasebetiyle israf konusunda daha dikkatli olmalı, dünyada aç yatan çocukları düşünerek en ufak bir israftan kaçınmalıyız.

ALLAH MÜSRİFLERİ SEVMEZ

Sefer kökünden gelen İsraf; “Herhangi bir konuda aşırıya gitme, haddi aşma, mal ve imkanları gereğinden fazla harcama, gereksiz ve aşırı tüketme, meşru sınırların ötesine geçme, helal olmayan şeyleri yeme, helal olan şeylerden normalin üzerinde yeme” gibi anlamlara gelmektedir. İsraf edene “Müsrif” denir. Peki, Allah’ın (cc) kesin bir şekilde haram kıldığı israf hakkında Kur’an-ı Kerimde ne buyuruyor ve Peygamber Efendimiz’in (S.A.V) israf hakkındaki hadisleri neler. İsraf kelimesi Kur’an-ı Kerim’de birçok ayet-i kerimede geçmekte ve birçok ayeti kerimede de işaret edilmektedir. Allah (cc) Kur’an-ı Kerim’de “Ey Âdem oğulları! Her mescid huzurunda ziynetinizi tutunun ve yiyin, için de israf etmeyin, çünkü o müsrifleri sevmez” (Araf/31) Diğer bir ayet-i kerime’de Allah (cc) şöyle buyuruyor: “Çardaklı ve çardaksız bağları inşa eden Allah’tır. Tatları çeşitli ekin ve hurmaları, zeytin ve narı birbirine benzer ve benzemez şekilde yaratan O’dur. Ürün verdiği zaman ürününden yiyin, devşirildiği ve biçildiği gün hakkını verin; israf etmeyin, çünkü Allah müsrifleri sevmez.”(Enam/141)Allah (cc) başka bir ayet-i kerimede ise “Akrabaya, yoksula ve yolda lakmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.” (İsrâ Suresi/26/27) buyurarak malını saçıp savuranların şeytanın kardeşleri olduğunu söylüyor.  Yine Allah (cc) İsra Süresi 29. ayet-i kerimede “Eli sıkı olma, büsbütün eli açık da olma. Sonra kınanır ve çaresiz kalırsın” buyuruyor. Allah (cc) israfı da cimriliği de yasaklamış ve ikisi arasında orta yol takip edilmesini emretmiştir.

KİBİRSİZ VE İSRAF ETMEDEN YİYİNİZ

Peygamber Efendimizde (S.A.V.); “Kibirsiz ve israf etmeden yiyiniz, içiniz, giyiniz ve sadaka veriniz” (Tirmizî) buyurarak israfın yasaklandığını bildiriyor…

-Yine Rasulullah’ın (S.A.V) hayatından dikkat çekici bulduğumuz şu olay, İslam’ın israf konusunda ne denli titiz olduğunu ortaya koymaktadır: “Bir defasında Hazreti Peygamber, Sa’d’a uğradı. Sa’d bu esnada abdest alıyordu. Rasulullah, onun suyu aşırı kullandığını görünce “Bu israf nedir?” diye sordu. Sa’d da, Abdestte de israf olur mu? dediğinde,  Peygamber de: “Evet hatta akmakta olan bir nehirde abdest alsan bile”, şeklinde cevap verdi.

ZAMANIN İSRAFI

İnsan için en değerli mefhumlardan birisi de zamandır. Çünkü her şey zaman içinde var olmakta, gelişmekte ve yine zaman içinde yok olmaktadır. İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan ilim, servet ve diğer birçok değer, zaman içinde elde edilebilmektedir. Zamanı, gerektiği şekilde değerlendirebilenler hem dünyada hem de ahirette huzuru yakalayacaklardır. Kur’an-ı Kerim’de, “Asra yemin ederim ki insan ziyan içindedir...” (Asr, 103/1-2) buyurularak zamanın öneminin bir sûre ile vurgulanması gerçekten anlamlıdır. Bu Ayet-i Kerime, zamanın önemine işaret etmektedir. Sevgili Peygamberimiz (S.A.V) de; “İki nimet vardır ki insanların çoğu bunların değerinden habersizdirler. Bunlar sağlık ve boş zamandır.” buyurmak suretiyle, zamanın ve sağlığın önemine dikkat çekmiştir. Hz. Peygamber (S.A.V) yine bir başka Hadis-i Şerifte; “Bir insanın Allah’ın verdiği ömür nimetini pervasız ve sorumsuzca tüketmesinden daha üzücü ne olabilir?” buyurarak zamanın önemine vurgu yapmıştır. Görüldüğü gibi insana helal kılınan yiyecek- içecek, giyecek ve zaman gibi nimetler israf edilerek haram hale gelebilmektedir.

EKMEK İSRAFI

Türkiye’deki araştırmalarda yaklaşık 6 milyon ekmek çöpe atılıyor. Yani ortalama 542 ton buğday israf ediliyor. Günde bir ekmek bulup yiyemeyen insanları düşündüğümüzde israfın vebalini de anlıyoruz.

22 Mayıs 2017 - SağlıkYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR