Dünyadan uzaklaş allah’a yakınlaş

Ramazan ayının son 10 gününü ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlar, camilere yanlarında giysi ve erzakla geldi. ŞEHZ...

Ramazan ayının son 10 gününü ibadet ederek geçirmek isteyen Müslümanlar, camilere yanlarında giysi ve erzakla geldi.

ŞEHZADEBAŞI CAMİİ DE İTİKAFA AÇIK

Ramazan’ın son 10 günü nedeniyle tarihi Şehzadebaşı Camii’nin çok farklı bölgelerden gelen konukları var. Şehzadebaşı Camii’nde Bitlis, Konya, Çanakkale, Giresun, Erzincan, Diyarbakır ile Türkiye’nin birçok noktasında hatta Suriye ve Mısır’dan dahi gelip İstanbul’da yaşama mücadelesi veren kişiler bile bulunuyor. İstanbul Müftülüğü, bu sebeple şehir genelinde itikaf yapılabilmesi için 320 cami için izin verdi. Tarihi camide itikafa girenlerin, yaşadıklarından çok memnun ve mutlu oldukları görülüyor.

“İTİKAF İBADETİ’’

“İtikaf” ibadeti, Ramazan ayının son 10 gününde Allah’ın rızası kazanmak üzere dünya işlerinden ilgiyi kesip, camiye kapanarak ibadet etmek olarak tanımlanıyor. Cami veya cami hükmünde bir mekândan dışarı çıkmadan, dünyevi bir şey konuşmadan, Kur’an-ı Kerim okuyup, zikir çekip, ibadet ve tefekkür ederek Allah’a yaklaşılmaya çalışılan “itikaf”, Müslümanların kendilerini yenilemesi için bir zaman dilimi ve diriliş şeklinde değerlendiriliyor.

Hazreti Peygamber Efendimizin (SAV), hayatı boyunca dünyevi işlerle bağını keserek ibadet ettiği ancak son zamanlarda unutulmaya başlanan itikaf, camilerde yeniden hayat buluyor. Türkiye’nin büyük şehirleri başta olmak üzere, belirlenen 7 bin 457 camide çok sayıda vatandaş itikafa girdi.

HER ŞEY CAMİDE YAPILIYOR

Dünyevi işlerle ilişiğini kesen çok sayıda vatandaş, belirlenen camilere kapandı, ihtiyaçları dışında zamanının tamamını ibadetle geçirmeye başladı. Geceleri de camide kalan vatandaşlar, yeme içme, banyo ihtiyaçlarını dahi imkânlar çerçevesinde camiden karşılıyor. Sünnet olan itikafa giren cemaat, Kur’an-ı Kerim ve dini kitaplar okuyup, namaz kılarak günün büyük bölümünü ibadetle değerlendiriyor. Mukabele yaparak Kur’an-ı Kerim’i hatmeden itikaftakiler, zorunlu haller dışında dışarı çıkmıyor. Caminin içindeki bölümlerde dinleniyor, iftar ve sahurlarını burada yapıyor.

KADİR GECESİ’Nİ BULMAK İÇİN...

Ankara Çankaya’daki Hasan Tanık Camisi’nde de yaklaşık 40 kişi, ramazan ayının son günlerini ibadetle geçirmek için itikafa girdi. İtikafa girenlerden Huzeyfe Tüfekçi, Hazreti Peygamber’in ömrü boyunca itikafı terk etmediğini belirterek, itikafa girenlerin Kadir Gecesi’ni bulmak adına gecelerini ve gündüzlerini ibadetle geçirdiklerini anımsattı.

AZ YEMEK, AZ KONUŞMAK...

AZ YEMEK, AZ KONUŞMAK, AZ UYUMAK…

İtikafa girenlerin gününü ve gecesini namaz, zikir, tesbihat ve Kur’an-ı Kerim okuyarak geçirdiğini anlatan Tüfekçi, “İtikaf az yemek, az uyumak, az konuşmak üzerine kurulmuş.” dedi. Tüfekçi, toplam uykularının 5 saate denk geldiğini, kalan saatlerin ise ibadet olduğunu belirterek, ramazanın son 10 gecesi itikafta olmak gerektiğini, arefe günü akşam namazından sonra ya da bayram namazının ardından itikaftan çıkanlar olduğunu söyledi.

29 Haziran 2016 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR