Bir annenin en acı hatırası

25 yaşındaki Erbil Teker, öleceği içine doğmuş gibi çocuklarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Aydın’ın Karpuzlu ilçesine bağlı Tekeler Mahallesi’nde yaşayan 25 yaşındaki Erbil Teker, öleceği içine doğmuş gibi ölmeden önce çocukları ile hatıra fotoğrafı çektirdi. Kısa bir süre sonra hayatını kaybeden genç annenin ölümü köyü yasa boğarken annelerinin en büyüğü 5 en küçüğü 17 aylık üç çocuğu ile çektirdiği hatıra fotoğrafı en acı anı oldu. Henüz dünyadan haberi olmayan 3 çocuğunu doyamadan hayatını kaybeden 25 yaşındaki Erbil Teker gözyaşları arasında topağa verildi.

SON ZAMANLARDA KANSER VAKALARI ARTTI

Genç yaşta eşini kaybeden Şerif Teker ise son zamanlarda bölgelerinde kanser vakalarının arttığını belirterek “Eskiden bu hastalığı bilmezdik. Artık genç yaşta insanlarımız kanser nedeniyle ölmeye başladı. Ben 3 çocuğumla birlikte yalnız kaldım. Başka ocaklar sönmeden yetkililerin bu hastalığa sebebiyet veren nedenleri ortadan kaldırmalarını istiyoruz” dedi.

Erbil ile Şerif Teker 6 yıl önce evlendi. Evliliklerinden 5 yıl önce Esma, 3 yıl önce Esra ve 17 ay önce de Yiğit Efe isminde 3 çocukları dünyaya gelen Teker Ailesi mutlu bir hayat sürerken, anne Erbil Teker’e kanser teşhisi konuldu. Yaklaşık 15-16 ay önce ilik kanseri olduğu öğrenen genç anne çocuklarının başında kalabilmek için 16 ay boyunca hastanelerde derdine derman aradı. Her geçen gün durumu kötüye giden anne Erbil Teker, fırsat bulduğu her anı çocukları ile geçirmeye çalıştı. Hastane koridorunda durumunun iyice kötüleştiğini fark eden Erbil Teker, ölümüne yaklaştığını iyice hissedince çocuklarını kucağına alıp hatıra fotoğrafı çektirdi. Genç kadının ölümünden kısa bir süre önce çocukları ile çektirdiği fotoğraf ise kendisinden geriye kalan en acı hatıra oldu.

"KANSERDEN KURTULAMAZ OLDUK"

Son zamanlarda herkesin korkulu rüyası haline gelen kanser vakalarında ciddi oranda artış olduğunu belirten Erbil Teker’in eşi Şerif Teker, “Eskiden bizim çevremizde kanser diye bir şey bilmezdik. Bölgemizde artan maden ocakları ve kimyasal tarımın yaygınlaşması ile birlikte kanser vakalarında ciddi artış oldu. Yaklaşık 17 ay önce çocuğumuz oldu. Bir anda ortaya çıkan kanser hastalığı nedeniyle eşimi kaybettim, dünyam karardı. Benim ocağım söndü, başka ocaklar sönmesin. Biz bu maden ocaklarının tarımda çok fazla kullanılan kimyasallar nedeniyle bu ölüm olaylarının olduğunu düşünüyoruz. Ne olur yetkililer sağlığa olumsuz eylemlere müsaade etmesin” diye konuştu.

23 Eylül 2016 - Aile & Yaşam


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR