3 Aralık Dünya Engelliler Günü

3 Aralık Dünya Engelliler Günü

Engellilerin yüzde 78 inin iş gücüne katılmadığı belirtildi. Kimsesiz Çocukları Koruma Derneği nce yapılan "Türk Halkının Kimsesiz Ve Korunmaya Muhtaç Çocuklara ve Özürlülere Bakışı Kamuoyu Araştırması", vatandaşların beşte ikisinin ülkedeki engelli sayısını bilmediğini ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların üçte biri engellilere yönelik faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını faydalı bulurken, üçte biri ciddi bir çalışma olmadığını, beşte biri iyi niyetli olmakla birlikte engellilere faydası dokunmadığını, yedide biri bu kuruluşlarda görev yapanların sadece kendi çıkarlarını koruduklarını düşünüyor.

Engellilerin karşılaştıkları en önemli sorunun ne olduğu yönündeki soruya araştırmaya katılanların yüzde 28,2 si engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak fiziki düzenlemelerin yokluğu, yüzde 20,7 si toplum dışına itilmiş olmaları, yüzde 19.3 ü işsizlik olarak cevap veriyor. Türkiye İstatistik Kurumu ile Özürlüler İdaresi tarafından yapılan Türkiye Özürlüler Araştırması ise Türkiye de 8 milyon 431 bin 937 kişinin engelli olarak yaşamını sürdürdüğünü gösteriyor.(aa)

01 Aralık 2007 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR