ABD’de bulundu, Çankırı’da görücüye çıktı

Varlığı milyonlarca yıl öncesine dayanan dünyanın en eski fosili ilk defa Çankırı’da görücüye çıktı. Çank...

Varlığı milyonlarca yıl öncesine dayanan dünyanın en eski fosili ilk defa Çankırı’da görücüye çıktı. Çankırı Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi’nde sergilenen 2,4 milyar yıllık dünyanın en eski fosili dünyada ilk defa Çankırılılarla buluştu. Tabiat ve Kültür Varlıkları Tanıtma Derneği Başkanı Yusuf Öncül tarafından gösterime sunulan paleontoloji biliminin ulaşmış olduğu son bulgular Çankırılılar tarafından ilgiyle karşılandı. Yüz milyonlarca yıl önceden günümüze uzanan gerçek fosiller görenleri büyülerken, sergide suda ve karada yaşayan canlılar ve birçok farklı bitkide var olan çeşitli canlı gruplarına ait fosiller yer aldı.

İLK DEFA ÇANKIRI’DA SERGİLENİYOR

 Tabiat ve Kültür Varlıkları Tanıtma Derneği Başkanı Yusuf Öncül 2,4 milyar yıldır yaşam süren siyanobakterileri dünyada ilk defa Çankırı’da sergilediklerini ifade ederek, “Biz Tabiat ve Kültür Varlıkları Tanıtma Derneği olarak 3 senedir eğitim kurumlarında Paleontoloji bilimini anlatmak için fosiller sergiliyoruz. Şuanda da Çankırı’dayız. Dünyamızın yaşı 4,6 milyar yıl, bunun 3,7 milyar yılında canlılar yaşıyor. Bunlardan en önemlisi siyanobakteri dediğimiz bakteri türü. Şuanda Türkiye’de sadece burada, Çankırı’da sergiliyoruz” dedi.

 ABD’DE BULUNDU, ÇANKIRI’DA GÖRÜCÜYE ÇIKTI

2,4 milyar yıllık siyanobakteriye ait fosilin ABD’de bulunmuş bir fosil olduğunu ifade eden Öncül, “Biz dernek adına 3 yıldır Paleontoloji bilimini anlatmak için konferanslar ve sergiler düzenliyoruz. Sergimizde de şuanda 50’ye yakın paleontolojik eserler mevcuttur. Tek hücreli olan dünyadaki çok canlılardan bir tanesi siyanobakteri fosilidir. Fosillerimizin içerisin de, tek hücreli olan siyanobakterilerden tutunda çok hücreli olan ve kabrial dönemine ait 513 milyon yıllık denizlalesi, 350 milyon yıllık 6 bin tane göze sahip trilobit mevcuttur. Elimde gördüğünüz siyanobakteri fosiline ait 2,4 milyar yıllık bir fosildir. Siyanobakteri tek hücreli olduğu için görünmez. Mercek altında görülür. Bunları oluşturan siyanobakterisilüs denen bir bakteri salgılayarak bunları yapıştırıyor. Ve bu şekilde fosil oluşuyor. Bu elimde gördüğünüz sayaç 2,4 milyar yıllık” ifadelerini kullandı.

Varlığı

milyonlarca

yıl

öncesine

dayanan

dünyanın

en

eski

fosili

ilk

defa

Çankırı’da

görücüye

çıktı.

Çank...

09 Haziran 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR