Kudüs’ü İstanbul’da yaşatacaklar

İstanbul, İsrail’in tarihe “6 Gün Savaşı” olarak geçen muharebeler sonrasında, Kudüs’ü tamamen işgal ettiği 5 H...

İstanbul, İsrail’in tarihe “6 Gün Savaşı” olarak geçen muharebeler sonrasında, Kudüs’ü tamamen işgal ettiği 5 Haziran 1967’nin 50. yıldönümünde Kudüs sergisine ev sahipliği yapacak. “Ortak Miras Kudüs” ismiyle Beyazıt Meydanı’nda açılan sergi, Kudüs Platformu’nun çabaları, Kadın ve Demokrasi Derneği’nin (KADEM) desteği ile gerçekleştirildi. Kudüs tarihini ve önemini üç dönemde anlatan sergi içinde infografikler ve interaktif bölümler de yer alıyor.

2017 Kudüs yılı etkinlikleri çerçevesinde Kudüs’ün tarihini, kültürel yapısını ve ruhunu yansıtan bir sergi açıldı. Kudüs’ün İsrail tarafından bütünüyle işgal edildiği ‘Nekse-toprak kaybetme günü’ olarak bilinen sergide, onlarca peygamberin yaşadığı, içinde birbirinden kıymetli kutsal mekânların yer aldığı bu şehrin tarihi önemi, çeşitli kronolojik ve tematik başlıklar altında anlatılıyor.

BİR ŞEHİR ÜÇ DÖNEM

Kudüs’ün hikâyesinde; Hz. Muhammed’in Mirac hadisesinden Hz. Ömer’in şehri teslim almasına, Selahaddin Eyyubi’nin Kudüs aşkından 400 yıllık Osmanlı hakimiyetine, tarihinin kırılma anlarından biri olan I. Dünya Savaşı’ndan günümüze kadar yaşananlar ile Mescid-i Aksa alanının tanıtıldığı üç ayrı bölüm yer alıyor. “Ortak Miras Kudüs” sergisi için, Kudüs’ün en kıymetli hazinesi Mescid-i Aksa alanında yer alan Roma, Emevi, Haçlı, Eyyübi, Memlük ve Osmanlı dönemlerine ait tarihi yapıların ve kutsal mekânların detaylı olarak incelenebileceği interaktif bir harita görülebilecek.

TARİHİ KUBBELER İLE KUDÜS’E YOLCULUK

250 metrekarelik bir alana kurulan sergide ziyaretçileri bekleyen bir diğer ilgi çekici nokta ise büyük bir özenle fotoğraflanan Kudüs’ün tarihi kubbelerinin mapping yöntemiyle 6 metre çapındaki gerçek bir kubbeye uygulandığı bölüm oldu. İzleyiciler, Kubbetü’s-Sahra’nın, Kıble Camii’nin yahut Kamame Kilisesi’nin atmosferini birebir oradaymış gibi yaşadılar. Sergiyi gezen her ziyaretçinin dikkati hem Kudüs’ün dini açıdan önemine çekti, hem de sergide yaklaşık bin yıl Türkler tarafından idare edilen Kudüs’ün kültür ve medeniyet mirasına vurgu yapıldı. Ayrıca sergiyi gezenler tam 50 yıldır Kudüs halkının işgale karşı verdiği mücadeleye ve çektiği sıkıntılara da tanık oldu.

OSMANLI ŞEHRİ NASIL İDARE ETTİ?

Zengin içeriğiyle Kudüs’ün ihtişamlı geçmişini izleme imkanı veren bu sergide, Kudüs’teki 400 yıllık Osmanlı idaresinin farklı inançlara nasıl hoşgörüyle yaklaştığı, çeşitli ferman ve tarihi vesikalar ışığında anlatılmaya çalışıldı.

Beyazıt Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan sergi, 21 Haziran 2017 Çarşamba gününe kadar görülebilir.

İstanbul

İsrail’in

tarihe

“6

Gün

Savaşı”

olarak

geçen

muharebeler

sonrasında

Kudüs’ü

tamamen

işgal

ettiği

5

H...

09 Haziran 2017 -Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR