Halkımızın yüzde68.6 sı AB yegireceğimize inanmıyor

Halkımızın yüzde68.6'sı AB'yegireceğimize inanmıyor

Kimar tarafından yapılan bir kamuoyu araştırması, halkımızın Türkiye nin AB ye gireceğine inanmadığını gösterdi. Hükümete göre AB yolunda herşey mübah görünürken, millet Kıbrıs ın AB den daha önemli olduğunu düşünüyor. Anket, başörtüsü yasağının kaldırılması için yapılacak bir referandumda yüzde 81 lik bir "evet" tercihi yapacağını gösterirken, meslek lisesi mezunlarına üniversite giriş sınavında uygulanan katsayı haksızlığının da karşısında duruyor.

İSLAM ARSLAN / İSTANBUL

KİMAR ın toplumun tutum ve kanaatlerini tespit etmeye yönelik aylık yapılan araştırma çalışmasında ilginç sonuçlar çıktı. KİMAR Araştırma ve Danışmanlık Hizmetleri, Mayıs 2005 Türkiye Gündemi Araştırması sonuçlandı. Araştırma sonuçlarına göre halkımızın 47,6 si AB ile ilgili bir referandumda ?Hayır oyu kullanacağını belirtirken yüzde 68,6 sı Türkiye nin yakın gelecekte AB ye üye olamayacağını düşünüyor. Araştırma uzmanı Mehmet Murat Pösteki nin koordinatörlüğünde, Sosyolog Prof. Dr. İsmail Doğan, Yrd. Uluslararası İlişkiler Uzmanı Doç. Dr. Havva Kök ve Sosyolog Hülya Mıstın ın proje danışmanlığında gerçekleştirilen araştırma 15 ilimizde, 3.250 kişi ile yüz yüze mülakat yöntemi ile gerçekleştirildi.  

AB yi istemiyoruz

?Türkiye nin AB üyeliği için referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur? şeklindeki soruya ise 41,8 oranında ?Desteklerim cevabı verilirken vatandaşlarımızın 47,6 si ?Desteklemem dedi. "Size göre Türkiye yakın gelecekte AB ye üye olabilecek mi?" sorusuna ise yüzde 13,6 ?Evet denirken halkımızın yüzde 68,6 sı AB üyeliği için ?Hayır cevabını verdi. Ayrıca vatandaşlarımızın 63,2 si Türkiye nin AB üyeliği için önündeki en önemli engelin ?Avrupa Devletlerinin Türkiye yi AB ye üye yapmak istememesi olduğu yönünde görüş belirttiler.

Halkımızın yüzde 36,7 si gitmek istiyor

?AB üyesi ülkelerden ya da ABD den vatandaşlık teklif edilse o ülkeye yerleşir misiniz? sorusuna ise 36,7 lık bir kesim yerleşeceğini belirtirken yerleşmeyeceğini belirtenlerin oranı 58,1 olarak belirlendi.

Millete göre Kıbrıs, AB den daha önemli

?Türkiye için Kıbrıs mı yoksa AB üyeliği mi daha önemli? şeklindeki soruya yüzde 67,2 oranında ?Kıbrıs cevabı verilirken ?AB üyeliği diyenlerin oranı 24,2 de kaldı.

Millet, IMF ye katılmıyor

 ?IMF nin Türkiye de asgari ücretin fazla olduğu yönündeki görüşlerine katılıyor musunuz? şeklindeki soruda ?Hayır diyenlerin oranı yüzde 90,4 olarak belirlendi.

?BOP başarısız olacak ve ?ABD ye karşıyız

Halkımız, "ABD nin gerçekleştirmeye çalıştığı Büyük Ortadoğu Projesi nde başarıya ulaşabileceğine inanıyor musunuz?" sorusuna yüzde 65,4 oranında ?Hayır, inanmıyorum cevabını verdi. Öte yandan milletimizin 80,3 ü ABD nin çeşitli bahanelerle müdahale ettiği ülkelere gerçek anlamda özgürlük getirmediğine inanıyor.

Başörtüsüne % 81 lik destek

?Başörtüsü yasağının kaldırılması ile ilgili bir referandum yapılsa oyunuz hangi yönde olur? sorusuna halkımızın 81,2 si başörtüsü mağdurlarını destekleyeceklerini belirterek başörtüsü yasağı ile ilgili hiçbir düzenleme yapmayarak her gün ipe un seren hükümet yetkililerine adeta ?Biz toplumsal mutabakatı sağladık, sen görmüyorsun cevabı verdiler. 

Meslek liseliler mağdur

Öğrenci Seçme Sınavı yaklaşırken hala çözümlenemeyen ve çözülmesi için de her hangi bir çaba yürütülmeyen Meslek liselilerin durumu ile ilgili sorulan ?Meslek lisesi mezunlarına üniversiteye girişte uygulanan katsayı kesintisinin kaldırılması ile ilgili bir referandum yapılsa oyunuz hangi doğrultuda olur? sorusuna milletimiz yüzde 76,2 oranında ?Desteklerim cevabı verdi.   

Ekonomik sıkıntı ve işsizlik, misyonerlere yarıyor

Araştırmadaki ?Değişik dinlere mensup kişilerin Türkiye de misyonerlik faaliyetleri yapmalarını nasıl karşılıyorsunuz? sorusuna yüzde 82,4 oranında ?Doğru Bulmuyorum cevabı verilirken ?Size göre misyonerlik faaliyetleri sonucunda dinini değiştiren kişilerin, din değiştirmesindeki temel etken nedir? sorusuna yüzde 33,2 oranında ?ekonomik sıkıntı , yüzde 25,4 oranında ?işsizlik cevabı verildi.  

Saadet Kongresi, Türk siyasetini etkileyecek

Anketteki en önemli sorulardan biri olan "Önümüzdeki aylarda yapılacak olan Saadet Partisi kongresinin Türk siyasi hayatının geleceğini etkileyeceğini düşünüyor musunuz?" şeklindeki soruya 54,3 ü ?Etkiler derken yüzde 24,3 ü ?Etkilemez dedi. Bu sonuç, halkımızın yarısından fazlasının Saadet Partisi nin yakın bir zamanda siyasetteki dengeleri değiştireceğine inandığı şeklinde yorumlandı.

03 Haziran 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR