Karayılan, Kandil Dağı nda ortaya çıktı

Karayılan, Kandil Dağı'nda ortaya çıktı

ERBİL Avrupa Birliği‘nin terör örgütleri listesine almasından sonra adını PKK/KONGRA-GEL olarak değiştiren ve 28 Mart yerel seçimlerinin sonucunu bahane ederek 1 Haziran 2004‘ten itibaren kanlı eylemlerine yeniden başlayan PKK terör örgütü, Irak‘ın kuzeyindeki Kandil Dağı nda yeni adıyla 3. sözde kurultayını yaptı. Türkiye Cumhuriyeti hükümetinden kendilerine karşı devam ettirilen operasyonların ‘hemen‘ durdurmasını isteyen PKK elebaşları, bunun karşılığında ateşkese hazır olduklarını açıkladı. Terör örgütü PKK/KONGRA-GEL‘in sözde yürütme konseyi başkanı Murat Karayılan, kurultay sonunda Kandil‘de bulunan Levce köyünde bir basın toplantısı düzenledi. Bazı uluslararası basın kuruluşlarına mensup gazetecilerin de hazır bulunduğu toplantıda terör başı Karayılan,  kurultayda "son zamanlarda meydana gelen kanlı eylemlerin değerlendirildiğini, bölücü örgütün durumu ve konumu, son zamanlarda giriştiği kanlı eylemleriyle birlikte takip edilecek stratejinin" ele alındığını anlattı.

Karayılan, "Kürdistan Demokratik Konfederalizm"  ideolojisinin tartışıldığı sözde kurultayda Irak, İran, Suriye ve Türkiye‘deki sözde Kürt alanlarında bir "Kürdistan Demokratik Konfederasyonu" kurulması fikrine ılımlı bakıldığını kaydetti. Kendilerini Türk silahlı kuvvetlerine karşı savunduklarını iddia eden elebaşı Karayılan,  Türk ordusunun PKK‘ya karşı yürüttüğü operasyonlara son vermesi şartıyla Türkiye ile ateşkese hazır olduklarını söyledi. Kürt meselesinin halledilmesi için Türkiye, Suriye ve İran‘a diyalog çağrısında bulunan Karayılan, terör elebaşı Abdullah Öcalan‘ın mahkemesine de değinerek Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi‘nin (AİHM) kararının "çok iyi" olduğunu  ve her ne kadar Türkiye engeliyle karşılaşsa da bu kararın "olumlu" sonuçlar doğuracağını savundu.(cihan)

03 Haziran 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR