Yalan Cumhuriyeti

Yalan Cumhuriyeti

Nihayet Hollanda halkının da Avrupa rekoru kırarak birlik anayasasına ?hayır demesiyle AB içinde pekişen güven bunalımın ardından Türkiye nin resmi karamsarlığı gizlenemez bir hal aldı. Kamuya iyimser beyanlarda bulunan yetkililerin kapalı kapılar ardında itiraf ettikleri yılgınlık artık saklanamıyor.

Böyle iken zevahiri kurtarmak için iyimser görünmeye çalışmak, halkın siyasetçiye güvenini daha da sarsıyor? İkiyüzlülüğümüz öylesine yaman ki ?Brüksel için değil kendimiz için yapıyoruz şeklindeki resmi yalanı bile bile benimsemiş gibi davrandık. Bir kısım aydınlarımız ?kendimiz için yapıyoruz demeseler bile, ?yapmalıyız diyerek yalanı evcilleştirdiler. Çünkü ?yapmalıyız diye laf yuvarlamanın hiçbir işlevi yoktur?

Devletimizi ve vatandaşımızı Avrupa daki çizgiye getirebilmek için mevzuat düzenlemelerinin asla yetmeyeceğini, zihniyeti geliştirmek için daha kırk fırın ekmek yemek gerekeceğini ve hele dünyanın ilk 500 üniversitesi arasına girebilen tek yüksek öğrenim kurumu bulunmayan bir ülkenin böyle bir atılıma aday bile olamayacağını hangi aydın bilmez mi?

3.6.2005 / ÖMER LÜTFİ METE / SABAH

03 Haziran 2005 - Kültür-Sanat


Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR