Blackberry Nedir

Blackberry Nedir?

A. Faruk Çelebi

24 Temmuz 2004 tarihinde Avea web sitesinde "Avea‘dan bir ilk daha, Blackberry yakında hizmetinizde" gibisinden bir duyuruya rastlamıştık ve uzun zamandır Amerika‘da aktif olarak çalışan böyle bir sistemin ülkemize de gelecek olması beni çok sevindirmişti.

BlackBerry servisi, "push" teknolojisi ile (e-posta mesajlarının kullanıcının hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak cihazda görünmesini sağlayan teknoloji) güvenli bir şekilde e-posta mesajlarına ulaşmayı sağlar.

BlackBerry ile e-postalar okunabilir, cevaplanabilir, ekli dosyalar açılabilir, silinebilir ve dosyalanabilir. BlackBerry hem bireysel, hem de kurumsal müşterilerin mobil halde iken her tür iletişim gereksinimine cevap veren, iletişim maliyetlerini azaltan, verimliliği artıran üstün bir çözümdür.

BlackBerry, e-posta dışında, telefon, SMS, internet gezgini, organizer ve daha fazlasını sunan bir platformdur.

Blackberry ile Neler Yapılabilir?

- Hızlı bir şekilde e-posta alıp gönderebilmenizi sağlar.

- Cep telefonunuzdan çağrıları kolayca yapmanızı sağlar.

- Kişisel ve iş amaçlı e-posta hesaplarınıza ofis dışındayken de erişmenizi sağlar.

- "Push*" teknolojisi ile talep etmenize gerek kalmadan e-postalarınızı almanıza imkan verir.

- Push teknolojisi (e-mail mesajlarının kullanıcının hiçbir şey yapmasına gerek kalmadan otomatik olarak cihazda görünmesini sağlayan teknoloji

Blackberry; aslında ilk çıktığında çok farklı bir ürün olarak lanse edilmişti. Çünkü sadece mail alışverişi ve organizer olarak fonksiyon görmekteydi. 2003‘de yapılan Cebit fuarında da bu ilk modellerden birini görme şansına erişmiştim.

Küçük monokrom bir ekran ve QWERTY klavye ile bu cihaz basit anlamda küçük bir ofis çözümüydü.Ayrıca Pager (çağrı cihazı) olarak da fonksiyon gösteren bu modeller kurumlar için en ucuz seçenek olarak ilk sıradaydı.

Cep bilgisayarı piyasası geliştikçe ilk önce Handspring‘in Treo‘su , Palm‘in Tungsten W modeli ve Pocket PC işletim sistemine sahip cihazların kombo ürünleri çıkmaya başladı ve Blackberry‘de kendini yenilemeye çalıştı. Renkli ekran, çözünürlük artışı, ek programlar, maillerde ki ek dokumanların açılabilmesi ve editlenmesinin ardından sonunda o da modaya! uydu ve bluetooth, WLAN özellikler ile cep telefonu özelliğini bünyesine kattı. Bu anlamda Blackberry aslında bizim için çok da yeni bir ürün olarak gözükmemekte, aslında yeni bir cep telefonu markası olarak düşünülebilmektedir. Bu şekli ile sadece fiyat avantajı ile kişisel kullanıcı seviyesine inebilecek olan Blackberry‘nin kurumlara özel fiyatlandırmasının ne şekilde olacağı hala açık değil.

10 Haziran 2005 - Gündem


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR