IMF ve Dünya Bankası nı memnun ettiler

IMF ve Dünya Bankası'nı memnun ettiler

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türk Telekom ihalesiyle ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, sonuçtan memnuniyetini belirtirken, bu ihalenin hükümet açısından iyi bir puan olduğunu ve sırada olan diğer büyük özelleştirmeleri de etkileyeceğini ifade etti.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türk Telekom un yüzde 55 lik hissesinin özelleştirilmesi için teklif edilen 6 milyar 550 milyon dolarlık fiyatın, sadece Türk Telekom a değil, Türkiye ekonomisine olan büyük güvenin bir yansıması olduğunu söyledi.

Andrew Vorkink, Türk Telekom ihalesine ilişkin ihaledeki fiyat teklifi itibarıyla, Türkiye nin en büyük özelleştirmelerinden biri olduğunu belirtti.

"İhalede teklif edilen fiyat, sadece Türk Telekom a değil, Türkiye ekonomisine olan büyük güvenin bir yansımasıdır" diyen Vorkink, şunları söyledi: "İhale, herhangi bir üçüncü gruba gereksinim duyulmadan, Hükümet in özelleştirme programı çerçevesinde gerçekleştirildi. İhalede verilen fiyat teklifinin, beklentilerin üstünde gerçekleşmesi, yatırımcıların, Türkiye de yatırımın prim getireceğine inançlarını yansıtıyor."

Türk Telekom ihalesinin, Hükümet in büyük özelleştirmelerdeki ciddiyetini ve kararlılığını da göstermesi açısından önemli bir işaret olduğuna dikkat çeken Vorkink, "Hükümet in ciddiyetini gösteren bu özelleştirmedeki başarı, sırada olan diğer büyük özelleştirmelerin de iyi bir habercisi olarak kabul edilebilir" dedi. Vorkink, Türk Telekom un satışından elde edilecek olan gelirin, cari işlemler açığının ve borçların azaltılmasında da etkisinin olacağını ifade etti.

Bu arada, IMF yetkilileri de, Türk Telekom ihalesinde verilen teklifin piyasa beklentilerinin üstünde olmasının, Türkiye nin ilerideki özelleştirme sürecini olumlu etkileyecek bir unsur olduğunu vurguladılar.

02 Temmuz 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR