Çiftçiye "kumar" oynatıyorlar

Çiftçiye "kumar" oynatıyorlar

Tarım sektöründe plan ve proje üretmede yetersiz kalan hükümet yüzünden, çiftçinin her yıl yanlış ürüne yatırım yaparak adeta kumar oynadığına dikkat çekildi.

Geçen yıl ihracattaki tıkanma nedeniyle dalında çürüyen greyfurtun üretim bölgelerinde bile kilosunun 1.5 YTL ye yükseldiği, bunun da Türk çiftçisinin adeta "kumar oynadığının" göstergesi olduğu bildirildi.

Adana nın merkez Seyhan İlçesi Ziraat Odası Başkanı Süleyman Girmen, geçen yıl yaşanan sıkıntılar nedeniyle bu yıl greyfurttaki düşük rekoltenin, yüksek fiyatı beraberinde getirdiğini belirtti. Girmen, geçen yıl greyfurt ihracatı için ton başına verilecek 75 dolarlık teşvik priminin geciktiğini, iç piyasanın tıkandığını ve bunun sonucunda 18 milyon dolarlık greyurtun dalında çürüdüğünü anımsatarak, şunları söyledi:

"Greyfurtta çiçeklenme başlamasına rağmen eski ürün halen dalında duruyordu. Bu nedenle üreticileri sık sık (meyveyi toplayıp çöpe atın ancak, dalında bırakmayın) diye uyarmıştık. Buna rağmen bir dalda hem olgunluğa erişmiş meyvenin hem de yeni çiçeklerin bulunması verim düşüklüğüne neden oldu. Çiftçi, (nasıl olsa gelecek yıl da bu ürün para etmez) düşüncesiyle ürünü dalında bıraktı, önlem almadı. Sonuçta çiçekler olgunlaşamadığı için rekolte düşünce arz-talep dengesi bozuldu."

Girmen, "geçici" olarak tabir edilen narenciye ekiminin yaygınlaşması nedeniyle yaz mevsimine rağmen piyasada hem greyfurt hem de portakalın bulunduğunu belirtti.

02 Temmuz 2005 - Gündem


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR