Yaşasın 10. gezegen!

Yaşasın 10. gezegen!

Kaya ve buzdan oluşan yeni gezegenin Dünya‘dan uzaklığının 15 milyar kilometre olduğu bildiriliyor. Henüz bir isim verilmeyen gezegen, Güneş Sistemi‘ndeki Güneş‘e en uzak gezegen konumunda bulunuyor. Şu ana kadar Güneş Sistemi‘nde bilinen en büyük ve Güneş‘e en uzak gezegen Pluto‘ydu. Yeni gezegen bu iki özelliği de Pluto‘nun elinden alıyor.

Güneş‘e en uzak gezegen Pluto‘ydu. Yeni gezegen bu iki özelliği de Pluto‘nun elinden alıyor.

ABD‘li bilim adamları Güneş Sistemi‘nin 10. gezegenini keşfettiklerini bildirdi. Güneş Sistemi‘nin dış yörüngesinde seyreden gezegen, 1930‘da keşfedilen Pluto‘nun ardından tespit edilen ilk gezegen olma özelliğini taşıyor. Daha önce keşfedilen en son gezegen olan Pluto‘nun ardından 1930‘dan bu yana Güneş Sistemi‘ndeki gezegen sayısı 9 olarak biliniyordu. Kaliforniya Teknoloji Enstitüsü‘nden Mike Brown isimli astronom tarafından keşfedilen yeni gezegenin resmiyet kazanması için Uluslararası Astronomi Birliği‘nden onay bekleniyor. Daha önceleri de Güneş Sistemi‘nin yörüngesinin dış alanlarında çeşitli gök cisimleri keşfedilmiş; fakat bunlardan hiçbiri resmi olarak gezegen sıfatını kazanamamıştı.

Bilim adamları yeni gezegenin güneş sistemindeki en büyük gezegen olan Pluto‘dan 1.5 kat daha büyük olduğunu düşünüyor. Yeni gezegenin Güneş‘e olan uzaklığı ise, Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yaklaşık olarak 97 katı. Bilim adamları gezegenin tam büyüklüğünden emin olmadıklarını belirtiyorlar; fakat parlaklığı ve uzaklığı üzerinde düşünen bilim adamları gezegenin en azından, çapı 2.302 kilometre olan Pluto kadar olduğundan eminler.

Gezegen ilk olarak, San Diego‘da bulunan Palomar Gözlemevi‘nde 31 Ekim 2003‘te belirlenmişti. Fakat gezegenin çok uzakta olması, verilerin tekrar incelendiği bu yılın başına kadar hareketli olduğunun anlaşılmasını engelledi.

Astronomlar yaptığı açıklamada gezegen için bir isim bulduklarını; fakat Uluslararası Astronomi Birliği‘nin ismi onaylamadan önce açıklamayacaklarını bildirdiler. Astronomlar gezegenin daha önce keşfedilememiş olmasını ise gezegenin yörüngesinin Güneş Sistemi‘nin geri kalan bölümüne 45 derece açıyla seyretmesinden kaynaklandığını açıklıyorlar.

06 Ağustos 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR