Virüs ilacı bulunur

Virüs ilacı bulunur

Son zamanlarda iş yerlerinde meydana gelen hırsızlık olayları sonucu alınan bilgisayarlar yada internet aracılığıyla bilgisayara giren virüslerin sistemi çökertmesi kullanıcıları zor durumda bırakıyor. Sistemin çökmesi yada bilgisayarın beyni olarak tabir edilen harddiskin çalınması şirkete yada kişilere ait özel bilgilerin ve dokümanların gitmesine neden oluyor. Yedekleme suretiyle bu bilgilerin kopyasını almayanlar, soluğu bilgisayar tamircilerinde alıyorlar. Ancak bilgisayardaki giden bilgiler geri getirilemiyor. Çalınması ve virüs girmesi vasıtasıyla sistemin çökmesi sonucu mağdur olan birçok kişinin kapılarını çalarak yardım istediklerini ifade eden yetkililer, özellikle şirket bilgilerinin yer aldığı bilgisayarın haftada bir kez olsun yedekleme yani bütün bilgilerin kopyalanarak saklanması gerektiğini kaydetti.

Hırsızlık olayına karşın bilgisayarının harddiskini eve giderken söküp sabah işe geldiğini geri takan işyeri sahiplerinin bile olduğunu anımsatan yetkililer, "İster istemez işyerine giren hırsız yada hırsızların hedefinde para kadar değeri olabilecek bilgisayarlarda oluyor.  Buna karşın bazı tedbirlerin alınması gerekir. Bilgisayarın hırsız tarafından çalınacağını düşünerek, bu bilgisayardaki bilgiler günü birlik veya en azından hafta bir değişik yöntemler kullanılarak yedekleme yani kopyalayarak saklanabilir.Ayrıca şirket yada kişilere ait özel bilgilerin yer aldığı bilgisayarların internet bağlantısı olmamalı. Ancak bu bilgisayarların internete girmesi gerekiyorsa mutlaka bunlardaki bilgilerin de yedeklenmesi gerekiyor" diyorlar.

Virüsler, kullanıcıların yanlış komut vermesi, bilgisayar çökmeleri, hack ve crack, yanlışlıkla silinme, harddisk bozulmaları, hırsızlık, formatlama. Bunlara karşı alınacak önlemler çok basit.

Her gün düzenli olarak dosya ve klasörlerin yedeğini alma. Ticari yazılımların vazgeçilmez veri tabanı olan SQL server yedeğini alma (Bu işlem ileri düzey bilgi gerektirir veya Ticari yazılımlarınızla beraber verilen ek programları kullanabilirsiniz ). Mail hesaplarınızın her birinin yedeğini alma. Tüm bu yedek dosyalarını az yer kaplaması için sıkıştırma programlarıyla ziplemelisiniz (Winzip veya Winrar gibi programları kullanabilirsiniz). Haftada en az bir kere yedekleri CD‘ye yazmak lazım" şeklinde konuştu.

06 Ağustos 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR