Irak ta direniş bitmeyecek

Irak'ta direniş bitmeyecek

Çarşamba günü öldürülen Amerikan sayısı 18 i bulurken son 10 gün içerisinde öldürülen asker sayısı da 40 ı aşmış oldu. İşgalin başladığı Mart 2003 ten bu yana öldürülen ABD askeri sayısı 1813 e yükseldi.

Irak‘ın başkenti Bağdat‘ın güneybatısında işgalci Amerikan askeri konvoyunu hedef alan bombalı saldırıda 3 askerin öldüğü bildirildi.

ABD ordusundan yapılan açıklamada saldırının önceki akşam yüklü araçla gerçekleştirildiği ifade edilirken olaya ilişkin ayrıntılı bilgi verilmedi.

Bu son ölümlerle birlikte çarşamba günü öldürülen Amerikan sayısı 18‘i bulurken son 10 gün içerisinde öldürülen asker sayısı da 40‘ı aşmış oldu.

ABD Savunma Bakanlığı rakamlarına göre işgalin başladığı Mart 2003‘ten bu yana öldürülen ABD askeri sayısı 1813‘e yükseldi.

Irak‘ın batısında bulunan Ramadi kentinde, ABD askerleri ve direnişçiler arasında çıkan çatışmada, 1 çocuk hayatını kaybetti.

Ramadi‘de bulunan işgalci Amerikan üssüne bir grup direnişçi tarafından ateş açıldı. ABD askerlerinin karşılık vermesi üzerine direnişçiler olay yerinden kaçarken, askerlerin eylemcilere yönelik havan topu saldırısında bir evin bahçesi isabet aldı. Evde yaşayan aynı aileden 4 kişi yaralanırken, 1 çocuk da hayatını kaybetti. Evin önünde park halinde bulunan bir araç da çatışma sırasında isabet eden kurşunlarla delik deşik oldu.

Öte yandan, Bağdat‘ta dün yapılması planlanan ve önde gelen Iraklı bütün liderlerin katılacağı Ulusal Konferans‘ın pazar gününe ertelendiği bildirildi. 15 Ağustos‘ta parlamentonun onayına sunulması beklenen anayasa taslağında uzlaşma sağlanamayan konuları görüşmek için düzenlenecek konferansa daha fazla katılım sağlanması için böyle bir kararın alındığı belirtildi.

Anayasa hazırlama komisyonunun Kürt üyelerinden Mahmut Osman ise konferansın, Kürt özerk parlamentosunun Cumartesi acil olarak toplanma kararı alması nedeniyle ertelendiğini söyledi.

06 Ağustos 2005 - Gündem


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR