Çin ürünlerinin önü kesilmeli

Çin ürünlerinin önü kesilmeli

Begüm Sinem Tekstil ile tekstil sektöründeki çalışmalarını yürüten Nejdet Kayaoğlu, Çin ve Hind mallarından dert yanarak, Çin ürünleri ile rekabet edemediklerinden şikayetçi oldu. Kayaoğlu, kalitesiz Çin ürünlerinin önünün kesilmesi gerektiğini söyledi.

Kardeşleri ile beraber tekstil sektöründe imalat ve satış yaptıklarını, Bartın da da imalat yaptıklarını, Begüm Sinem olarak pamuklu ürünlerden etek, ceket, pantalon, tunik, yazlık ve kışlık ürünler imal ettiklerini ifade eden Kayaoğlu, "Bayan giyim üzerine çeşitli modellerimiz var. Pardesü de dahil 50-60 modelimiz var. İstanbul da fason verdiğimiz atölyeler var" dedi.

Sektörün sorunlarının başlıcasının piyasada yaşanan istikrarsızlık olduğunu, özellikle tekstil sektörüne el atan kalitesiz Çin mamülleri ile rekabet edemediklerini belirten Kayaoğlu, "Halkımız bu konuda bilinçlendirilmeli. Çin ve Hind mamüllerinin önü kesilmeli.  Hazır ve doğrudan tüketiciye satılan mamül ithalatına engel getirilmeli. Ayrıca bu mamüller Arap ülkeleri ve Filipinler gibi 3. ülkeler üzerinden de geliyor. Firmamızda ürettiğimiz mamülleri, iç piyasa, Kuzey Afrika ülkeleri, İsrail, Lübnan ve Ürdün e satıyoruz. İç piyasada ileride mağazalar ve bayilik sistemi düşünüyoruz." dedi.

Ülke ekonomisinin, tüm sıkıntılara rağmen hergün biraz daha iyiye gittiğini belirten Kayaoğlu, "Tekstil sektörü 2000 krizinden en çok etkilenen sektör oldu. Bununla birlikte bavul ticaretinde yapılan yanlışlıklar da tekstil sektörünü menfi etkiledi. Özellikle Laleli de bazı işten anlamayan insanlar müşterilerine yanlış mallar vererek bindiğimiz dalın kesilmesine neden oldu. Bu duruma Osmanbey de imkan verilmedi. Biz müşteriye velinimetimiz mantığı ile bakıyoruz" dedi.

06 Ağustos 2005 - Gündem


Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR