Dünya Tiyatroları İstanbul da buluşuyor

Dünya Tiyatroları İstanbul'da buluşuyor

İstanbul un bir ?Kültür Başkenti olma misyonu doğrultusunda gerçekleştirilen 2. Uluslararası İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Kültür A.Ş nin koordinesinde gerçekleşiyor...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları, geçtiğimiz yıl ilkini gerçekleştirdiği Uluslararası İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali nin 2. sini 6-16 Ağustos 2005 tarihleri arasında gerçekleştirecek. Uluslar Arası 2. İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali nin  genel konsept teması; "Ruh Zamanda, Beden Mekanda Devinir" sloganıyla açıklanıyor. İlkinde önerdiği "Farklı Dinler, Farklı Kültürler ve Farklı Dillerin Buluşması" temasını, konseptini geliştirerek, 2005 yılına taşıyan Festival, bu yıl da "Farklılıklar"ı buluşturmaya devam edecek. Farklı kültürlerin temsilcileri tiyatro adresinde "Barış ve Sanat Köprüsü"nde bir araya gelecek. Özellikle Türkiye ve yakın coğrafyasının yaşadığı "savaş iklimi"nden sıyrılıp, sanatın barıştırıcı, buluşturucu ikliminde var olmak adına yapılması gereken bir davetin önemine inanılarak gerçekleştirilen organizasyon, bu anlamda bir çok ülkeye davette bulundu.

İstanbul un tarihi mekanlarını ve tarihi misyonunu belirgin kılmanın yanı sıra, toplumun yaşam kalitesine olumlu katkı sağlamak ve farklı ulusların tiyatro topluluklarını bir araya getirmek gibi bir pratik de bulunuyor. Doğu ile Batı nın buluştuğu bir coğrafya olarak öncelikle İstanbul un ve Türkiye mizin kültürel ve tarihi misyonunu fonuna alan 2. İstanbul-Mekan-Tiyatro Festivali, farklı ülkelerin farklı dinlerin ve farklı kültürlerin tiyatro topluluklarını Doğu-Batı sarkacının kesiştiği bir coğrafyada buluştururken; Haliç Havzası ve Tarihi Yarımada nın da öneminin altını bir kez daha çizmiş olacak.

Gösterimler ücretsiz gerçekleştirilecek.

06 Ağustos 2005 - Kültür-Sanat


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR