Ülkeler ve tiyatroları

Ülkeler ve tiyatroları

Biyografik bir çalışma olan "İşgal Altındaki Masallar" pek çok monologdan oluşuyor. Oyunda sıradan hayatlarına geri dönebilmek için mücadele veren, işsizlik ve sıkıntı içindeki Filistin halkının, uluslararası medya tarafından nasıl bir obje haline getirildiği anlatılıyor.   (FİLİSTİN)

Barsbek

"Barsbek" Sayan- Altay daki, Orhun yazıtlarından ve eski Kırgızların tarihinden alınmış bir eserdir. Bu oyun Kırgız Cumhuriyetinin 2200ncü yılının kutlaması için sahnelenmiştir. Kırgız tarihinin bir parçasını işleyen oyunda; ilk hanlık olan Enesay Kırgızlarının bağımsızlıklarına kavuşabilmek için, yanındaki diğer hanlıklarla nasıl savaşıp güçlü bir devlet olduğu ve Türk, Çin vb. halklar ile iç-dış ilişkileri ve ilk Kırgız memleketinin tarihi anlatılıyor. (KIRGIZİSTAN)

Adam Darius ve Kazimir Kolesnik in ikili performansları, adını, repertuarın son bölümü olan ?Bostan Korkuluğunun Ölümü nden alıyor. Savaşın acı veren sesleri üzerine kurulu olan eser, büyük ses getiren turnelerle Grönland dan Tayvan a kadar izlendi. Oyunun adındaki bostan korkuluğu, insanoğlunun, savaş karşısındaki savunmasızlığını sembolize ediyor... (FİNLANDİYA)

Avlu, çok boyutlu mitolojik anlamlar taşıyor: ?Şeytanların adası , ?Karanlıkta Çöl ve ?Devlerin elindeki cüceler . Aynı zamanda, mahkum ve gardiyanlardan oluşan bir kasaba. Farklı milletlerden, aralarında masumların olmadığı, herkesin suçlu olduğu ve mahkum olmayı hak ettiği, bugünkü toplama kamplarına da benzetilen bir yerdir Lanetli Avlu... (BOSNA- HERSEK)

Oyun; bir Amerikan Generali nin savaştan uzaklaşmak ve rahatlamak için, er Hong un köyüne gelmesiyle başlar. Hong un ailesi generali çok iyi karşılar. Ama general, ailenin hayatını cehenneme çevirir. General köyden gitmesine rağmen izleri kalmıştır. Köydeki yaşama hakim olan iyilik ve sükunet, yerini kötülük ve şiddete bırakmıştır. (SURİYE)

Samuel Beckett in "Godot u Beklerken" adlı oyunu, Irak ın savaş sonrası toplumsal yapısına göre yeniden uyarlandı. Oyunda Irak halkının geçen savaşlarda yaşadığı işkence ve zulüm işleniyor. Bu savaşlar, ülkeyi temelinden sarsmakla kalmıyor, Iraklı nın içindeki iyiliği de öldürüyor. Buna rağmen Irak halkı; barış, kardeşlik ve özgürlük adına, küçük de olsa bir umut taşıyor. Oyun, Irak halkının bu umuda dair düşlerini anlatıyor. (IRAK)

06 Ağustos 2005 - Kültür-Sanat


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR