Londra bombacısı MI-6 Ajanı

Londra bombacısı MI-6 Ajanı

Bilim adamları terör eylemlerin istihbarat örgütlerinin parmağı olmadan gerçekleştirilemeyeceğine inanıyor. Halen cevaplanmamış çok soru var. Hangi istihbarat örgütü kimi kullanıyor, kim kimi aldatıyor belli değil. 11 Eylül‘de hedef saptıran Mossad gibi MI-6‘nın da çıkarları doğrultusunda CIA‘ya doğru bilgiler sunmadığını kavrıyoruz. En önemlisi istihbarat örgütlerinin Al-Muhajiroun gibi örgütleri El-Kaide markası adı altında nasıl maharetle kullandığını öğreniyoruz!

Adına "global terör" denilen ve El Kaide markalı terörün ortak özelliği, bütün istihbarat ve güvenlik birimlerinin atlatılıp hiçbir ip ucu bırakmadan masumlara yönelik çok kanlı eylemleri gerçekleştirmeleridir. Bu yüzden bu marka ile yapılan bütün eylemlerin yine güçlü ülkelerin istihbarat örgütlerinin "Ajan-teröristleri" tarafından gerçekleştirildiği konusunda halk arasında yaygın bir kanaat var. Bilim adamları bile bu tür eylemlerin istihbarat örgütlerinin parmağı olmadan gerçekleştirilemeyeceğine inanıyor.

Globalleşme Araştırmaları Merkezi Başkanı Prof. Michel Chossudowsky, Londra terörü suçlularının İngiliz İstihbarat Servisi ile irtibatlarının olduğunu ortaya çıkardı! Nasıl? Zambia‘nın Lusaka kentinde yaşayan ve sorgulanmak için aranan İngiliz vatandaşı Haroon Rashid Aswat, terör bilmecesinin kilit ismi? Aswat olaydan bir hafta önce üç şüpheliyle buluşmuş, cep telefonu kayıtlarına göre ise, üç hafta önce 3 şüpheliyle 20 telefon görüşmesi yapmıştı. Fox Tv‘ye göre Aswat, İngiliz İstihbaratı MI-6 ve CIA‘nın birlikte çalıştığı İngiltere merkezli terör örgütü Al-Muhajiroun‘da görevli, bilgi sağlayıcı çift taraflı bir ajandı. 29 Temmuz‘da Fox Tv‘de yayımlanan röportajda, İstihbarat uzmanı John Loftus, Aswat‘ı bir yandan tüm İngiliz polis ararken, bir yandan MI6‘nın güvenli bir yerde onu gizlediğini savundu!

ABD Adalet Bakanlığı eski Savcısı Loftus, İngiltere‘ye yerleşen göçmen Arapları ve İngiliz vatandaşlığı almış Müslümanları ElKaide‘nin yan kuruluşu olan Al-Muhajiroun‘da istihdam eden terörist ağının istihbarat kurumları ile işbirliği halinde olduğunu söylüyor? Loftus‘a göre, Aswat, fazla yalnız bırakılmış bir terörist ajan? Loftus, ABD Adalet Bakanlığı merkezinden, eyalet savcılarına bunlara dokunulmamasına ilişkin talimat geldiğini söylüyor. Çünkü Aswat, MI-6 ajanıydı. Loftus, savcıların İngiliz İstihbaratı tarafından aldatıldıklarını, hatta Aswat‘ın öldüğü rapor edilerek hakkındaki iddiaların ABD‘de düşürüldüğünü kaydediyor!

Aswat, öldü gösterilerek izi kaybettirilmiş. Ama Güney Afrika‘ya geçmiş. CIA, öldüğünü kabul ederek dosyayı kapatmış, Fakat Güney Afrika İstihbaratı Aswat‘ın yaşadığını bildirmiş. CIA, Aswat‘ı tutuklamak için harakete geçse de MI-6‘dan "hayır" yanıtı gelmiş, zira CIA‘nın onu tutmasını ve sorgulamasını istemiyorlarmış. Bombalamadan iki hafta önce Aswat, Londra‘ya serbestce giriş yaparken ve birgün önce ayrılırken havalimanında tutuklanmadı! Aswat, önceleri terörist listelerinde bile yoktu, şimdi var. Loftus, bunun tek izahının Aswat‘ın halen MI6‘ya çalışıp, aranılan tipte bir ajan olmasına bağlıyor!... Halen cevaplanmamış çok soru var. Hangi istihbarat örgütü kimi kullanıyor, kim kimi aldatıyor belli değil. Bu röportaj, istihbarat örgütleri arasında terörist ajanları kullanma biçimleri konusunda ihtilaf yaşandığını gösteriyor. 11 Eylül‘de hedef saptıran Mossad gibi MI-6‘nın da çıkarları doğrultusunda CIA‘ya doğru bilgiler sunmadığını kavrıyoruz. En önemlisi istihbarat örgütlerinin Al-Muhajiroun gibi örgütleri El-Kaide markası adı altında nasıl maharetle kullandığını öğreniyoruz!

NUH GÖNÜLTAŞ/TERCÜMAN/05/08/2005

06 Ağustos 2005 - Kültür-Sanat


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR