Serdar Turgut tan Mine ye Kenya modeli önerisi

Serdar Turgut'tan Mine'ye ?Kenya modeli' önerisi

?Mine Hanım‘ı biraz olsun rahatlatmak için mütevazı bir öneri ortaya atmak istiyorum. Kurulmasını istediğim sistem ‘Kenya modeli‘ olarak adlandırılabilir. Gidip incelediğim için biliyorum; Kenya‘da hayvanlar, insanlardan uzak tutulmak için ulusal park adı verilen büyük alanlarda hapsedilmekte ve etrafları da aşılamayacak engellerle çevrilmiştir.

O ülkede insanlar hayvanların park içinde tutulduğunu sanırlar ama aslında kendileri hapis olmuş durumdadırlar. Bu şekilde hem hayvanlar hem insanlar mutlu olur.

Bu modeli aynen Türkiye‘ye uygulamamız gerekiyor. İlk önce İstanbul‘dan başlayarak büyük şehirlerde beyaz Türkleri belirli alanlar içine toplayıp, onların etrafını çevirip tecrit etmeliyiz. Onlar halkın kendilerinden uzak tutulduğunu sanıp mutlu olacaklardır ama aslında halk koruma altına alınmıştır. Beyaz Türk alanına teleskop bile sokulması yasaklanacaktır. Böylece şekillerini beğenmedikleri insanları uzaktan bile görmeleri önlenecektir, ama istenirse halk bölümüne dürbün veya teleskop verilebilir. Halkın beyaz Türkleri bir ‘canlı ve naklen‘ televole şovu gibi seyretmelerinde bir sakınca yoktur. Halktan insanlar, istedikleri takdirde öteki tarafta koruma altında turlara çıkarılabilirler.

Beyaz Türk tarafından tur düzenlenmesine de gerek yok, çünkü onlardan tur talebi geleceğini hiç sanmıyorum. Kaçınılmaz olarak beyaz Türkler arasında solcu, halkçı olanlar da halka ‘inmek‘ isteyenler de çıkacaktır, onları da mutlu etmek için halk tarafında bir sirk kurdurtulup beyaz Türkler tarafında turneye çıkarılabilir. Sirkte halkın banyo alması, otobüse binmeleri, yemek yemeleri ve göbek atmaları gibi gösteriler olabilir. Daha rafine gösteriler talep edenlere (beyaz Türkler arasında nadiren kültürlü olanlar da çıkabilir) halk yaşamından kesitler bir tiyatro gösterisi olarak da sunulabilir. Şehrin beyaz Türkler tarafı bir de Bodrum‘u bütünüyle kolonize ettikleri takdirde, Türkiye huzuru bulacak ve Mine Kırıkkanat hanım ve onun gibi olanlar da huzuru nihayet bulacaklardır, buna eminim.

Serdar Turgut/Akşam/05/08/2005

06 Ağustos 2005 - Kültür-Sanat


Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR