IMF, alacağı faizleri ertelesin, memura kaynak bulunur

IMF, alacağı faizleri ertelesin, memura kaynak bulunur

Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul u ziyaret ederek, 15 Ağustos ta başlayacak olan toplu görüşme müzakere sürecinde mücadelelerine destek verip katkı sağlayacaklarını bildirdi.

Salih Kılıç, burada yaptığı konuşmada, 2.5-3 milyon kamu çalışanının yüzde 60-70 inin yoksulluk sınırı altında, yüzde 20 sinin de açlık sınırında yaşama mücadelesi verdiğini kaydetti. Toplu görüşme müzakereleri ile ilgili farklı açıklamaların kafa karıştırdığını ifade eden Kılıç, şunları kaydetti: "Türkiye de stand-by anlaşmasının uygulayıcısı olan IMF, ?seyyanen ücret nereden çıktı? Kaynak nereden bulacaksınız? diyorsa, çalışanların içinde bulunduğu gerçeği görmelidir. IMF, 2005 yılında alacağı faizleri ertelesin, memura kaynak bulunur. Onlar da insanca yaşabileceği ücreti almalıdır. IMF nin toplu görüşme dönemlerinde, asgari ücret müzakerelerinde, diğer işçilerin sözleşmelerinin görüşüldüğü dönemlerde endüstriyel ilişkiler, sosyal diyalog ve toplu sözleşme müzakere adabına uygun olmayan davranışlarını kınıyoruz. Bunun sosyal tarafları vardır, hükümet tarafı vardır. IMF, toplu sözleşme ve görüşme müzakerelerinde bu tür tavırları ortaya koyamaz. IMF nin etik olmayan bu davranışlarına hükümetin de dikkat çekmesinde yarar vardır."

ASO Başkanı Zafer Çağlayan ın ?bölgesel asgari ücretin Güneydoğu da terörü önleyeceği şeklindeki açıklamalarının hatırlatılması üzerine Salih Kılıç, açıklamayı "talihsiz bir beyan" olarak değerlendirdi. Bölgesel asgari ücretin Türkiye nin sosyal gerçekleri ile bağdaşmadığını belirten Kılıç, "Asgari ücret, terörün nedeni değildir. Terör hassas bir olaydır. Terörün bir hedefi, amacı vardır" diye konuştu.

12 Ağustos 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR