Sıfır açlık programı açıklayın

?Sıfır açlık' programı açıklayın

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Dr. Ömer Bolat, Türkiye de 900 bin insanın açlık sınırının altında, 18 buçuk milyon insanın ise yoksulluk sınırın altında olduğunu ifade ederek "Hükümetin sıfır açlık programı olması lazım" dedi.

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Ömer Bolat, hükümetin sıfır açlık programının olması gerektiğini söyledi. Bolat, geldiği Elazığ da Ticaret ve Sanayi Odası ile Ticaret Borsası nda incelemeler yaptı.

Ömer Bolat, daha sonra Akgün Hotel de düzenlediği basın toplantısında, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki kalkınma dengesizliğine karşı oluşturdukları çözümlerini anlattı. MÜSİAD ın 28 şubesinden 12 sinin bu Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olması nedeniyle bölgenin ilerlemesinin kendileri için borç olduğunu söyledi.

Şubelerinden ve sektör kurullarından raporlar aldıklarını, bu rapor doğrultusunda bölgedeki kalkınma dengesizliğini ortadan kalkındırmak için çeşitli kriterlerin belirlendiğini ifade eden Bolat, "Herşeyden önce bölgede huzur ortamı olması lazım. Huzur olacak ki yatırım yapılabilsin" dedi.

Topulumun, etnik yapısı ne olursa olsun İslam kardeşliği ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı unsurlarıyla beslenmesi gerektiğine dikkat çeken Bolat, şöyle konuştu:

"Demokratik ve güvenlik adımları birbirlerini tamamlamalıdır. Bölgeye kamunun en iyi personeli atanmalı, teşvik edilmelidir. Bölgeye yönelik akılcı bir ekonomik kalkınma programı oluşturulmaladır. Yapılan teşvik yasası yeterli olmayıp, bölgesel ve sektörel teşviklere ihtiyaç vardır. Madencilik, tarım ve hayvancılık için özel tedbir ve teşvikler gerekmekte, iç turizmi canlandırma çalışmalarına ağırlık verilmelidir. İmalat sektöründe hafif sanayiye ağırlık verilmeli, özellikle batı bölgelerinde  dar boğaza giren konfeksiyon sektörünün bölgeye açılması sağlanmalı, böylece sektördeki darboğaza ve işsizliğe çözüm oluşturulmalıdır."

Bolat, Türkiye de 34 havaalanının kapalı olduğunu belirterek, en fazla ihtiyacı olan Şanlıurfa ve Elazığ havaalanlarının büyük uçakların inememe sorununun acilen çözülmesi gerektiğini söyledi.

Türkiye de 900 bin insanın açlık sınırının altında, 18 buçuk milyon insanın ise yoksulluk sınırın altında olduğunu ifade eden Bolat, "Hükümetin sıfır açlık programı olması lazım. Artık açlık sınırında vatandaşımızın olmaması, yoksulluk sınırının da yukarıya çekilmesi için ortadireği destekleyecek programların hazırlanması gerekmektedir. Türkiye 1990 lı yılları kaybetti ama 2000 li yıllarda çok çalışarak, ekonomik ve siyasi istikrar ve huzurla bu farkı kapatabiliriz" dedi.

12 Ağustos 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR