Kadınları anlayan erkekler

Kadınları anlayan erkekler

Sadece bir hayal tabi ki. Kadınlar sık sık erkeklerin kendilerini dinlememesinden yakınır. Ancak erkeklerin artık bilimsel bir mazereti var...

İngiltere deki Sheffield Üniversitesi`nde yapılan ve The Daily Mail gazetesinde yer alan çalışma, erkeklerin kadınları neden anlamadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre kadınların sesi, erkeklere fazla komplike geliyor. Bunun en önemli nedeni erkek beyninden kaynaklanıyor.

Kadın sesi daha komplike erkekler, kadın sesini beynin müziği algılamayla sorumlu bölgesini kullanarak deşifre etmeye çalışıyor. Ancak diğer erkeklerin sesini daha basit bir mekanizma ile algılıyor.

Çalışmayı yürüten Michael Hunter "Kadınların sesleri, erkekten daha komplike. Çünkü ses tellerinin büyüklüğü ve şekli erkekten farklı. Bu yüzden daha geniş bir frekans aralığına sahipler. Bu ise kadınların sesine doğal bir melodi katıyor" dedi.

Bu gelişme aynı zamanda gaipten gelen seslerin neden hep erkek sesi olduğunu da açıklıyor uzmanlara göre. Beyin, bir ses hayal edeceği zaman bunu daha basit yapıya sahip olan erkek sesinden üretiyor.

12 Ağustos 2005 - Gündem


Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR