Yüzde 100 oksijenle gelen sağlık

Yüzde 100 oksijenle gelen sağlık

ANKARA

Özel basınç odalarında uygulanan "yüzde 100 oksijen", diyabete bağlı ayak yaralarından otizme, karbonmonoksit zehirlenmesinden beyin ödemine ve kemik iltihaplarına kadar birçok hastalığın tedavisinde kullanılıyor.

Özel Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezi sorumlusu Hava ve Uzay Hekimliği Uzmanı Dr. Mustafa Alan, "Hiperbarik Oksijen Tedavisi" hakkında bilgi verdi. Alan, söz konusu tedavide, çelikten yapılan 11 kişilik kabin şeklindeki basınç odasında havayı, suyun 16-17 metre altındaki basınca eşitleyerek hastalara "yüzde 100 oksijen" verildiğini söyledi. Bu yöntemle kandaki oksijen miktarını artırdıklarını belirten Alan, böylece hastaların plazmasında maksimum düzeyde oksijen çözündüğünü ve dokulara giden oksijen miktarının arttığını anlattı. Oksijen ihtiyacının arttığı veya vücudun oksijeni aldığı halde kullanamadığı durumlarda bu yöntemin uygulandığını kaydeden Alan, bu tedavide hastaların, normalde içinde bulunulan atmosferik basıncın 2-2.5 katı basınç altında oksijen soluduklarını bildirdi.

Dr. Mustafa Alan, hiperbarik oksijen tedavisinin, diyabete bağlı ayak yaraları, dokuya ve enfeksiyonlara bağlı yaralar veya iyileşmeyen yaraların sağaltılmasında kullanıldığını belirterek, vurgun yiyen dalgıçlar ile karbonmonoksit ve doğalgaz zehirlenmesine maruz kalanların tedavisinde de uygulandığını söyledi. Tedavinin ayrıca, deprem veya trafik kazası sonucu enkaz altında kalanlardaki ezilmeler, aşırı kan kaybı, beyin ödemi, ani görme ve işitme kaybı, beyin felci hastalıklarında da kullanıldığını dile getiren Alan, yöntemin, klasik tedavi yöntemlerinin yetişemediği durumlarda hayat kurtarıcı rol oynadığını anlattı.

12 Ağustos 2005 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR