Hacivat, Karagöz sanal alemde

Hacivat, Karagöz sanal alemde

Türk gölge oyunu sanatının sevilen ikilisi ‘‘Karagöz ve Hacivat‘‘, sanal alemde, çocukları hem güldürüyor hem de dersler veriyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın internet sayfasındaki tarihi, ‘‘Karagöz ve Hacivat‘‘ ile ilgili bilgilerin verildiği, söyleşmelerinin yer aldığı  ‘‘Çocuk Kültür Sitesi‘‘nde, isteklilere ayrıca sevimli ikiliyi nasıl yapıp oynatabilecekleri de anlatılıyor.

Sitede, gölge sanatının unutulmaz karakterlerinin karşılıklı atışma sözlerinin yer aldığı metinlerde ise çocuklar hem eğlendirilirken hem de ders çıkarmaları amaçlanıyor. Tanınmış Karagöz ve kukla sanatçılarından Mahmut Hazım Kısakürek, bilgisayar çağında sanal alemde de Türk gölge sanatının çocuklara sunulmasının faydalı ve sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi. Kısakürek, adeta unutulmaya terk edilmiş bir sanat dalının Kültür ve Turizm Bakanlığı sitesinde, çocuklara yönelik bile olsa tanıtımının önemli, ancak yetersiz olduğunu belirterek, ‘‘Site çocukların bilgi kaynağı olacak, ikilinin söylemleriyle hem gülecek hem de doğruyu öğrenebilecekler. Ancak, bu ilgisizlik ortamında, maalesef bu çaba Karagöz-Hacivat‘ın yok olmasını önleyemez‘‘ diye konuştu. Kısakürek, geçmiş yıllarda gösterimi yapılan kukla sanatının hayatın gerçeklerini yansıtan ‘‘Doğru‘‘ ve ‘‘Yanlış‘‘ terimlerini bir arada barındırdığını ve hikayenin sonunda ‘‘Doğru İnsan‘‘ın her zaman haklı olduğunun gösterilerek barışsal değerlerin ortaya çıkarıldığını söyledi.

Gölge oyununun yalnızca çocukları eğlendirmek için yapılan bir sanat olarak görülmesi anlayışının kabul edilemeyeceğini vurgulayan Kısakürek, ‘‘Karagöz ve Hacivat‘ın sosyal yanı vardır ve toplumun tüm kesimleri tarafından izlenmelidir. Bu nedenle bakanlık, kukla sanatını sahnelere taşımalı ve eskisi gibi tüm topluma mal etmelidir‘‘ dedi. Türkiye‘de kukla sanatı ve sanatçısına değer verilmediğini öne süren Kısakürek, kendi gayretleriyle uluslararası festivallere katılabildiğini, girişimlerine rağmen maddi ve manevi anlamda destek bulamadığını söyledi. Avrupa ülkelerinde kukla sanatının öneminin bilindiğini ve yediden yetmişe her yaş gurubunu izlediğini anlatan Kısakürek, Türkiye‘de gelenekleri anlatan bu sanat dalının yok olmaması için yetkililerden duyarlılık beklediğini sözlerine ekledi.

12 Ağustos 2005 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR