İsrail ile çıkar çatışması

İsrail ile çıkar çatışması

Kuzey Irak ta, şimdilik federe, bir Kürt birimi oluşmasının Türk-İsrail çıkar çatışmasına sebep olduğu, bunun önlenmesinin usta planlamalar gerektirdiği öne sürülüyor. Kürt kuruluşunun güvenliğine katkı yapacak İsrail komando eğiticilerinin Türkiye sınırında Kürt timlerini eğittiği bilgisinden sonra, The Middle East Journal ın son sayısında yayımlanan, Mustafa Kibaroğlu nun yazdığı ?Clash of lnterest Over Northern lraq Drives Turkish-lsraeli Alliance to a Crossroads -Kuzey lrak taki çıkar çatışması Türkiye ile İsrail i karşı karşıya getirdi- başlıklı makale konunun kimi önemli boyutunu gözler önüne serdi.

Kuzey Irak ın İsrail için, başta hasmı İran olmak üzere, Pakistan ve ötesinden gelecek olası saldırıların ilk aşamada saptanabileceği yer olması dolayısıyla, yaşamsal öneme sahip olduğu belirtiliyor. İsrail de 160 bin Yahudi Kürt ya da Kürt Yahudi bulunduğu, bunların on yıllarca  önce Irak tan İsrail e göçenlerin çocukları olduğu biliniyor. İsrail unsurlarının bu kesimi desteklemek için, Kuzey Irak ta araziler satın almakta olduğu öne sürülüyor. Hatırlanacağı üzere, Irak a ABD müdahalesi başladıktan sonra, Keban baraj bölgesinde bir kısım arazinin İsrail tarafından satın alınmakta olduğu söylentisi basında geniş yer bulmuş ve tartışma yaratmıştı?

Bir eski üst düzey ABD istihbarat ajanının "İsrail in Kürdistan ile bağlantısı onların Türkiye ile gelişmekte olan ittifakından daha önemlidir" dediği kaydediliyor.

12.8.2005 / MEHMET ALİ KIŞLALI / RADİKAL

12 Ağustos 2005 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR