Bölücülüğe vaziyet etmek

Bölücülüğe vaziyet etmek

Meselenin ruhuna herkes seyirci, kabuğuna iki müdahil! Bu, ?başsız devlet olgusunun çıplak tasviridir. Esasen bölücü tehditle savaş TSK nın görevi olduğu sürece iki başlılık bakidir!

Zira bu, hükümeti sözde yetkili ama etkisiz, askeri tek sorumlu ama engelli kılmakta; her iki tarafı yıpratmaktadır. Böylece asker siyasi figüre, sivil de militarist figüre doğru dönüşüm yaşamaktadır. Hükümet bir yandan ?Aman askerin üstünde kalsın da ne isterlerse verelim, yetki mi hemen tavrında; bir yandan da ?daha fazla demokrasi ve sivil açılım başlıkları altında yer alabilecek söylemlerde. Yani aynı anda hem şahinlik, hem güvercinlik? Bunu nasıl becerebileceklerini içtenlikle merak ediyorum?

Bir devlet ki en önemli sorunu karşısında bütün kurumlarınca benimsenen bir tanıma kavuşabilmiş değil. Asker ısrarla ?Güneydoğu Meselesi , aydın güvercinler -ve şimdi de Erdoğan- ?Kürt Meselesi diyor. Oysa kim bu konuya ?Kürt meselesi başlığı ile yaklaşıyorsa, o bilinçli veya bilinçsiz biçimde Türkiye yi ikinci bir ulusla bölüşme tasarısına hizmet etmektedir?

12.8.2005 / ÖMER LÜTFİ METE / SABAH

12 Ağustos 2005 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR