Blair, Bush un yolunda

Blair, Bush'un yolunda

Tony Blair in açıkladığı yeni terörle mücadele önlemleri savunması ve buna eşlik eden ırkçı nefret atmosferi, ?kâfir Batı toplumlarında yaşayan birçok Müslüman ın, selameti buraları terk etmekte bulmasına yol açabilir. Britanya ve diğer Batı ülkeleri daha sert önlemler aldıkça, Bin Ladin in stratejik hedeflerini de o denli hayata geçirmiş olacaklar.

Blair, Kaide nin büyük bir stratejik tehdit olduğunu; 26 ülkede saldırılar düzenleyebilen ve dünyanın bellibaşlı bütün ülkelerinde mevcut olan bir örgütle karşı karşıya bulunulduğunu kabul etti. Fakat Blair bu kabulleri mantıksal sonuçlarına götürmedi. Sözgelimi Kaide nin, bizzat kendisinin ve Bush un bütün askeri, siyasi ve istihbari güçleri seferber ederek muazzam bir savaş yürüttüğü dönemde bu kadar güçlendiği gerçeğine hiç değinmedi. Mantıksal sonuç şu olmalıydı: Mevcut biçimiyle teröre karşı savaş, Irak işgali de dahil, kesinlikle amaçlananın tam tersi sonuçlar doğuruyor.

Fakat Britanya bugün bir tercihle karşı karşıya: Ya demagojik nutuklar ve kanılar karşısında tarihin sınavından alnının akıyla çıkmış geleneklerinden ve değerlerinden vazgeçecek, ya da terörle savaş stratejisini ve öne sürdüğü çözümleri dikkatle gözden geçirip bu yanlış yoldan dönecek.

12.8.2005 / SAİD EL FAKİH / RADİKAL

12 Ağustos 2005 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR