Ya Türkiye de nükleer silahlanmaya giderse!

Ya Türkiye de nükleer silahlanmaya giderse!

ABD basınında Türkiye nin de nükleer silahlanmaya gidebileceğine yönelik haberler çıkmaya başladı bile. ABD ve İsrail, İran ı Türkiye için birinci tehdit olarak sunacaklar, Türkiye-İran arasında derin krizlere yatırım yapacaklardır.

İran ın nükleer çalışmalara yeniden başlaması, kaosla boğuşan bölgede, şimdi de bir nükleer krizin yaklaşmakta olduğuna işaret ediyor. Öteden beri küresel boyutta devam eden gerilim, üç Avrupalı nın (Almanya, Fransa ve İngiltere) İran la yürüttüğü müzakerelerin sonuçsuz kalmasıyla tırmandı. Müzakerelerin sonuçlarını bekleyen ABD nin, tabiî İsrail in de, bundan sonra krizi daha da tırmandırmaları hatta askeri müdahale seçeneklerini gündeme taşımaları bekleniyor?

Gerçekten de İran ın nükleer güç olması Ortadoğu da bütün dengeleri değiştirecek. İsrail açısından çok ciddi bir caydırıcı güç ortaya çıkacak. ABD nin bütün planları İsrail için güvenlik tehditlerini ortadan kaldırmak değil mi? Irak biraz da bunun için işgal edilmedi mi? Suriye bunun için tehdit edilmiyor mu? Irak taki yeni yapılanma bu öncelikten hareketle yapılmıyor mu? Öyleyse İran ın kararlı tutumu kapsamlı bir projenin sıfırdan ele alınmasını zorunlu hale getirecek.

İran kuşatılmış bir ülke. İsrail, ABD, İngiltere ve Fransa nın desteğiyle dünyanın önde gelen nükleer güçlerinden biri haline getirildi. Üstelik nükleer klüp tarafından korunuyor, bütün uluslararası sözleşmelerden ve sınırlamalardan muaf tutuluyor. Dokunulmaz? İsrail in nükleer silahlarını kimse ağzına bile alamıyor.

Irak ABD, İngiltere ve İsrail kontrolü altında. Afganistan da ABD var. Körfez ülkeleri ABD denetiminde. Basra Körfezi de öyle. Gürcistan ve Azerbaycan ABD denetimine girmiş durumda. Azerbaycan daki üslerin İran a saldırı amaçlı kullanılacağı açıkça dile getiriliyor. Türkiye nin de ABD müttefiki olduğunu düşünürsek, dört yandan kuşatılmış bir ülkenin güvenlik kaygıları anlaşılabilir. Böyle bir ülke için nükleer güce erişmek tek seçenek gibi görülebilir. İsrail in nükleer tehdidi, ABD nin bölgesel tasarrufları olmasaydı İran bu yola girer miydi? Tehdit arttıkça Tahran ın bu yolda azmi de artıyor.

İran ın nükleer silahlardan vazgeçmesini önermek için Ortadoğu nun tamamının bu silahlardan arındırılmasını istemek en mantıklı olanı. Ama bunu kimse dile getiremez. Çünkü İsrail de Ortadoğu da. Batı için güvenlik kaygıları her türlü silahlanmayı meşru kılabiliyor. Hatta her türlü haksızlığı, ahlaksızlığı, devlet terörünü meşru kılabiliyor. Ama kendileri dışındaki toplumların güvenlik ve savunma kaygıları cezalandırılıyor.

Yarın Türkiye nin de güvenlik kaygıları arttığında benzer arayışlara girmesi halinde aynı tehditlerle yüzleşecek. Nükleer silahlanma olmasa bile alternatif savunma sistemlerine yatırım yapan Türkiye, bir şekilde cezalandırılacak.

İran ın bu şekilde silahlanması bölgede çok ciddi silahlanma yarışı başlatacaktır. Özellikle Türkiye ve Mısır gibi ülkeler İran a karşı hava savunma sistemleri alanında Batı nın en büyük müşterileri haline gelecek. Türkiye nin hava savunma sistemleri üzerinde son yıllardaki arayışları bunun bir göstergesidir. ABD basınında Türkiye nin de nükleer silahlanmaya gidebileceğine yönelik haberler çıkmaya başladı bile. ABD ve İsrail, İran ı Türkiye için birinci tehdit olarak sunacaklar, Türkiye-İran arasında derin krizlere yatırım yapacaklardır. İsrail, aslında kendine yönelen tehdidi, çoğu zaman olduğu gibi, Türkiye yi sahaya sürerek, hedef yaparak savuşturma yoluna gidecektir.

ABD ve İsrail in planları hazır. İran ve Kuzey Kore ye yönelik önleyici saldırı planı Kasım 2003 te tamamlandı. ABD hava kuvvetlerinin hazırladığı planda 450 den fazla hedef tespit edildi. İşin en tehlikeli boyutu, bu hedeflerin çoğunun yer altında olduğu ve konvansiyonel silahlarla tahrip edilmesinin mümkün olmadığı, bunun için nükleer silahların kullanılmasının zorunlu olduğu şeklindeki tesbit.

12.8.2005 / İBRAHİM KARAGÜL / YENİ ŞAFAK

12 Ağustos 2005 - Kültür-SanatYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR