Gıdacılardan KDV isyanı

Gıdacılardan KDV isyanı

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, "Temel gıda dışındaki gıda ürünlerinin KDV si tek oran yüzde 10 olsun. Bu gerçekleştirilirse Maliye Bakanı nı ellerinden öpeceğiz" diye konuştu.

Celil Çakır

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayi Dernekleri Federasyonu Başkanı Şemsi Kopuz, temel gıda dışındaki gıda ürünlerinde KDV nin tek oran yüzde 10 olarak belirlenmesini istediklerini belirterek, "KDV indirimi yapılırsa Maliye Bakanı nı ellerinden öpeceğiz" dedi.

Şemsi Kopuz, İstanbul da düzenlediği basın toplantısında, 2 hafta önce Maliye Bakanı Kemal Unakıtan la yaptıkları görüşmenin içeriği ve Bakan a sundukları KDV raporu hakkında bilgi verdi.

70 milyon insanı yakından ilgilendiren KDV indiriminin gıda sektörünün önünü açacağını belirten Kopuz, sektörü kayıt içine almada da çok güçlü bir argüman olacağını savundu. Kopuz, Federasyon olarak, 60 milyar dolar büyüklüğe sahip işlenmiş gıda sanayinin yarısının, yani 30 milyar dolarlık kısmının kayıtdışı olduğunu düşündüklerini, hesaplamalarına göre 3 milyar dolarlık bir KDV kaybının söz konusu olduğunu bildirdi. Bakan Unakıtan ın görüşmede kırmızı et ve undaki KDV indiriminin bu alandaki firmaları kayıt içine çekmediğine dikkat çekmesi üzerine, kendilerinin de maden suyunu örnek verdiklerini belirten Kopuz, maden suyundaki KDV indiriminden sonra yüzde 56 kayıtdışı olan sektörün yüzde 90 ının kayıtiçine girdiğini bildirdi.

Temel gıda ürünlerinde KDV oranının yüzde 1 olduğunu, diğer gıda ürünlerinde ise yüzde 8 ila 18 arasında değişen KDV oranları uygulandığına işaret eden Kopuz, "Temel gıda dışındaki gıda ürünlerinde tek bir oran olsun, yüzde 10 olsun" dedi.

Bu taleplerini Bakan Unakıtan a ilettiklerini, Bakan ın da konuya katı yaklaşmadığını belirten Şemsi Kopuz, bakanlık bürokratları ve federasyon temsilcilerinin katılımıyla teknik komite oluşturulduğunu, komitenin ilk toplantısını 22 Şubat ta Ankara da yapacağını söyledi. KDV indiriminin kademeli olarak gerçekleştirilmesinin de görüşülebileceğini kaydeden Kopuz, "KDV indirimi yapılırsa Maliye Bakanı nı ellerinden öpeceğiz" dedi.

Şemsi Kopuz, KDV konusunda çelişkiler bulunduğunu da ifade ederek, şöyle konuştu: "Turşunun KDV si yüzde 8, Avrupa da sütle eşdeğer tutulan meyve suyunun KDV si yüzde 18. Bebekler için mama olarak kullanılan bebe bisküvilerinde bile oran yüzde 18. Kristal ve kesme şeker yüzde 8 KDV oranına tabi iken, likit şeker yüzde 18 KDV li. Kuru çayın paketlenmiş satışı yüzde 8, açık ve dökme satışı yüzde 18 KDV ye tabi. Sofra tuzunda KDV oranı aynen havyarda olduğu gibi yüzde 18. Hazır çorbada, bakliyatta, nişaşasta bazlı şekerde KDV oranı hep yüzde 18. Bütün bunları değerlendirirken, pırlanta, elmas, yakut, inci gibi lüks sayılabilecek ürünlerin KDV oranının yüzde sıfır olduğunu da unutmamak lazım."

18 Şubat 2006 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR