Ne söylediğimiz değil, nasıl söylediğimiz önemli

Ne söylediğimiz değil, ?nasıl söylediğimiz' önemli

Günümüzün en büyük sorunlarından biri gençlerin ilgisizlik sonucu çeşitli maceralara sürüklenmesi. Pek çok sosyal ve ekonomik sorunun pençesinde kalan genç insanlarımız ve çocuklarımız ilgi istiyor. Gazetemize açıklamalar yapan NLP Uzmanı ve Tiyatro Sanatçısı Hakan Bozkurt, anne babalara hayati tavsiyelerde bulunurken "Gençlerle kalitesiz bir 5 saat yerine kaliteli bir 10 dakika geçirsinler" dedi.

?Hayatın Provası Yok adlı temsiliyle ülkemizde pek çok kuruma eğitim veren NLP Uzmanı Hakan Bozkurt, oyunuyla ilgili açıklamasında ise "Bu temsili iletişim kazalarını azaltmak amacıyla yazdım. Bu oyun, İnsanın sesini, gözünü, beden dilini ?yerinde, zamanında, dozunda ve sağlıklı bir şekilde kullanmasını hedefleyen bir oyundur. Tür olarak Türkiye deki ilk eğitim tabanlı hüzünlü, güldürüdür bu.  Bu oyunda tanımlamalar var. Anne, baba, çocuk ilişkisini ele alıyor. Farklı bir dille doğru iletişimi anlatıyorum. Oyun, genel olarak motivasyonu içeriyor" dedi.

Gençliğin kirlenmemiş bir beyaz gömlek olduğunu kaydeden Bozkurt, insan yanlış bir adımının cezasını ömür boyu çekeceğini belirterek anne-babaların çocuklarına ilgisiz davranmamalarını istedi. Bozkurt şöyle devam etti: "Bir çocuk anne ve babanın türevidir. Bu bağlamda anne-babalara şunu tavsiye ediyorum. Gençlerle kalitesiz bir 5 saat yerine kaliteli bir 10 dakika geçirsinler. Gözüne yürekten baksınlar. Yürekten sohbet etsinler. Onlar hata yaparsa ikinci bir şans versinler. Onların iç cezaevlerinden kurtulmalarına yardım etsinler. Çocuklar görüldüğü gibi değil, hepsi pırıl pırıl. Hayattaki en büyük terapi dinlemektir. Onları çok iyi dinlemeliyiz. Anne ve babalar çocuklarını beton gibi dinlememeliler. Onlara iyi davranılırsa, yanlarında olunursa aşmayacakları engel yok. Yeter ki iyi bir ?sunum yapılsın. İnsanın yüreği ne kadar temiz olursa olsun, sunumu yoksa sıfırdır. Gönlümüz Mevlana gibi ama servisimiz beton gibi. Ben buna ?Gönlümüz Mevlana, servis beton diyorum. Böyle olmayalım"

Çocukların sohbet istediğinin altını çizen Hakan Bozkurt, onlara ikinci bir şans vermenin önemine işaret ederek sözlerine şöyle devam etti: "Çocuklar sohbet istiyor, fakat nitelikli sohbet istiyor. Çocuk kendisine değer verilmesini istiyor. Çocuğa değer verirsen çocuk seni aldatmaz ve hakaret etmez. O yüzden ?nasıl davrandığımıza çok dikkat edelim. Ne söylediğimiz değil, ?nasıl söylediğimiz önemlidir. Gençlere ikinci bir şans verelim. Çünkü onun annesinden babasından başka kimsesi yok. Mutluluğu dışarıda ararsa dramatik tablolar olur." 

İslam ARSLAN / İSTANBUL

26 Şubat 2006 - GündemYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?

YÜKLENİYOR