“Böyle bir teklif kabul edilemez”

Ahmet SESLİ/ ANKARA   Hükümet yaklaşık 200 bin kamu işçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde ilk teklifin...

Ahmet SESLİ/ ANKARA

Hükümet yaklaşık 200 bin kamu işçisini kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde ilk teklifini sunarak startı verdi. Türk-İş birinci yıl için yüzde 18 zam isterken, hükümet 6+3 olmak üzere yüzde 9 zam teklif etti. Toplam 200 bin işçiyi kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinde pazarlık süreci Türk-İş ile hükümet arasında devam ediyor. İşçi kesimini temsilen talepte bulunan Türk-İş, hükümetten 2017 yılı için yüzde 18, 2018 için ise 2017 yılında gerçekleşen enflasyon + 4 puan zam istedi. Türk-İş ayrıca 2 bin 200 liranın altındaki ücretlere 2 bin 200 lirayı geçmemek üzere 400 lira, 2 bin 200 ile 2 bin 500 lira arasındaki ücretlere 2 bin 500 lirayı geçmemek üzere 200 lira, 2 bin 500 lira ile 2 bin 850 lira arasındaki ücretlere de 2 bin 850 lirayı geçmemek üzere 100 lira iyileştirme ile denge ödeneği, sosyal yardımlar, taşeron, geçici işçiler gibi kamu işçisini ilgilendiren konularda düzenleme talep etti.

“BAYRAM ÖNCESİ İŞÇİNİN YÜZÜ GÜLSÜN”

Pazarlık süreci için Türk-İş Başkanı Ergün Atalay başkanlığında kurulan Kamu Koordinasyon Kurulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ile görüştü. Toplantıda ilk teklifini sunan hükümet, birinci yıl için yüzde 6+3 zam önerdi. Bunun dışında 3 bin liranın altındaki ücretlere de 75 lira artış yapılması gündeme geldi. Türk-İş, hükümetin birinci yıl için yüzde 9 zam anlamına gelen teklifini reddetti. Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, teklifin kabul edilemez olduğunu dile getirdi. Ergün Atalay, konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım ile görüşeceğini kaydederek, toplu iş sözleşmesinin gelecek haftaya sarkabileceği ancak bayram öncesinde tamamlanmasının beklendiğini ifade etti.

16 Haziran 2017 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR