Kurulanlar azaldı kapananlar arttı

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Mayıs ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı. Buna göre, Mayıs’...

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Mayıs ayına ilişkin kurulan-kapanan şirket istatistiklerini açıkladı.

Buna göre, Mayıs’ta kurulan şirket sayısı, bir önceki aya göre yüzde 3.07 azalarak 6 bin 353’ten 6 bin 158’e düştü. Bu dönemde kapanan şirket sayısı ise yüzde 8.2 arttı ve 792 olarak kayıtlara geçti. Nisan’da kapanan şirket sayısı 732 idi.

Kurulan şirket sayısı Mayıs’ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15.12, kapanan şirket sayısı yüzde 56.83 artış gösterdi. Kurulan şirket sayısı Ocak-Mayıs döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.03 azalarak 30 bin 347, kapanan şirket sayısı yüzde 7.87 artarak 4 bin 882 oldu.

EN ÇOK KAPANAN “TİCARET”TE

Mayıs ayında kurulan şirket ve kooperatiflerin bin 740’ı toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, bin 236’sı inşaat, 882’si ise imalat sektöründe yer aldı. Kurulan gerçek kişi ticari işletmelerinin ise bin 234’ü inşaat, bin 214’ü toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 571’i imalat sektöründe faaliyet göstermek üzere çalışmalarına başladı.

Mayıs’ta kapanan şirket ve kooperatiflerin 254’ünün toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 155’inin inşaat, 110’unun da imalat sektöründe olduğu kayıtlara geçti.

Kapanan gerçek kişi ticari işletmelerinin 571’inin toptan ve perakende ticaret, motorlu taşıtların ve motosikletlerin onarımı, 198’inin inşaat, 109’unun imalat sektöründe faaliyet gösterdiği görüldü.

TürkiyeOdalarveBorsalarBirliği(TOBB)Mayısayınailişkinkurulan-kapananşirketistatistikleriniaçıkladı.

BunagöreMayıs’...

16 Haziran 2017 - EkonomiYorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR