İhracata piliç yetişmiyor

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye’de ocak-mayıs döneminde 312 bin ton kanatlı et ihracatı karşılığı 373 ...

DİĞER FOTOĞRAFLAR

Türkiye İhracatçılar Meclisi verilerine göre, Türkiye’de ocak-mayıs döneminde 312 bin ton kanatlı et ihracatı karşılığı 373 milyon dolarlık gelir elde edildi. Dış satımda geçen yılın aynı dönemine göre değer bazında yüzde 49, miktar bazında yüzde 30 artış yaşandı.

Bu dönemde Irak, 118 milyon dolarla kanatlı eti ihracatında ilk sırada yer alırken, bu ülkeyi 14 milyon dolarla Hong Kong, 8,8 milyon dolarla da Kongo izledi.

Öne çıkan diğer pazarlar ise Suriye, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Vietnam, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan ve Libya oldu.

Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESD-BİR) Yönetim Kurulu Üyesi Ender Abalıoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, piliç eti üretiminde dünyada 8’inci sırada bulunan Türkiye’nin ihracatta ise ilk 5’te yer aldığını söyledi.

Kişi başı tavuk tüketiminde 20 kilogram sınırının aşıldığını hatırlatan Abalıoğlu, en önemli pazarların Türkiye’nin çevresinde konumlandığını ve iç tüketimde de büyüme potansiyelinin devam ettiğini dile getirdi.

Abalıoğlu, geçen yıl ihracat açısından kötü bir yıl geçirildiğini ancak son aylarda bu kayıpların telafi edilmeye başlandığına dikkati çekti.

“Fiyatlarda gevşeme yaşanır”

İhracat ve iç piyasadaki talep artışı gibi nedenlerle fiyatlarda yüzde 15-20 artış görüldüğüne işaret eden Abalıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Ramazan ayı ve piknik sezonundan dolayı şu anda piliç eti tüketiminin en yüksek olduğu dönemdeyiz. Önümüzde Kurban Bayramı var, ardından balık sezonu açılıyor. Turizm mevsiminin sona ermesiyle fiyatlarda gevşeme olacaktır. Ramazan sonrası 1-1,5 ay fiyatlar bu seyrini korur ama daha sonra bir gevşeme yaşanır.”

TürkiyeİhracatçılarMeclisiverilerinegöreTürkiye’deocak-mayısdöneminde312bintonkanatlıetihracatıkarşılığı373...

18 Haziran 2017 - Ekonomi


.
.

Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR