Herkes cihat dedi peki kim çıkardı?

Mevcut iktidar döneminde 6 kez milli eğitim bakanı değişti… Her gelen yeni sistem ve yeni önerilerle geldi... Ancak bu süre zarfında değişmeyen tek şey oldu: Zihniyet… Müfredata “cihat” yine giremedi… Devletin en üst kademesi cihat kavramını her seferinde dile getirirken, söz konusu kavram meb’in son müfredat taslağından çıkarıldı… TTKB Başkanı bile dört ay önce “geri adım yok” dediği bir dönemde cihat kavramı kimsenin anlam veremediği bir şekilde müfredattan çıkarıldı…

Mehmetçik Afrin'de emperyalistlerin taşeron örgütlerine karşı “cihat” ederken, MEB'in son yaptığı pes dedirtti... Eğitimciler yapılana tepkili... Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı olan ve eğitim müfredatlarını düzenleyen Talim Terbiye Kurulu Başkanlığı’nın (TTKB) geçen yıl ders kitaplarına yönelik başlattığı güncellemede gelinen nokta değişen bir şeyin olmadığını ortaya koydu. FETÖ’nün ideolojik söylemlerinin arındırılması için başlatılan müfredat değişikliği ile ilgili son raddede yapılan ise adeta görenleri şaşkına çevirdi.

6 VE 9’UNCU SINIF DERSİNDEN “CİHAT” ÇIKARILDI

Bu yıl kademeli olarak eğitim sistemine dâhil edilen ancak gelecek yıl bütün sınıflarda uygulamaya konulacak olan yeni müfredat ile ilgili 2017 yılının ocak ayında kamuoyunun görüşlerine sunulan taslak müfredata son şekli verildi. Ancak yapılan değişikliklere bakılınca dinin temel esaslarını oluşturan bazı kavramlara ilişkin MEB’in geri adım attığı görülüyor. Açıklandığında taslak programda yer alan “cihat” kavramının onaylanan son taslaklarda olmadığı görüldü. 6’ıncı sınıf Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersi ‘Hz. Muhammed’in Hayatı”, yine aynı dersin 9’uncu sınıf ‘İslam’da İbadetler ve İslam Dininde Temel İbadetler’ ünitelerinin taslak müfredatında olan ‘cihat’ kavramı taslağın son şeklinde olmadığı ve müfredattan çıkarıldığı ortaya çıktı. Bu haliyle de onaylanan müfredatlar gelecek yıl ders kitaplarının içerisinde öğrencilerin masasına gelecek.

FETÖ DE CİHAT KAVRAMINA KARŞIYDI

Ders kitaplarının müfredatların güncellemesi konusu FETÖ ile mücadele kapsamında ele alınmış ve geçen yıl başlatılmıştı. FETÖ’nün başta dinler arası diyalog safsatası olmak üzere birçok alanda ders kitaplarına zerk ettiği fikirlerin çıkarılması için başlatılan süreçte gelinen nokta tepkiye sebep oldu. FETÖ terör şebekesinin de cihat kavramına karşı olduğu ve bütün dini formasyonlarında cihat kavramını yok saydığı ve bunun yerine dinler arası diyalog gibi bir safsatayı topluma öğretmeye çalıştığı da biliniyor. Hain terör şebekesinin arındırılması için başlatılan müfredat güncellemesinde gelinen nokta ise benzer bir durumu ortaya koyması açısından tepkiyle karşılandı.

MALUM MEDYANIN İSTEDİĞİ YAPILDI

Açıklanan taslak müfredatlarda olan cihat kavramının çıkarılması sürecinde ise malum medyanın ağız birliği ve ortaya koyduğu çaba da dikkat çekmişti. Uluslararası terör şebekesi IŞİD’i referans gösteren Batı orijinli medyanın bu konuda ortaya koyduğu çabalar ise dikkat çekmişti. İslam adına her şeye karşı olan bu yabancı fonlu medyanın tavrından sonra MEB tarafından da cihat kavramının müfredattan çıkartılması ise dikkat çekti.

TTK BAŞKANI 4 AY ÖNCE: “GERİ ADIM YOK” DEMİŞTİ

Cihat kavramını 6 ve 9’uncu sınıfların Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ders kitaplarından çıkaran TTKB’nın Başkanı olan Alpaslan Durmuş bundan 4 ay önce gazeteciler ile bir araya geldiği toplantıda cihat kavramından geri adım atılmayacağını söylemişti ancak kavram geçtiğimiz günlerde Durmuş’un Başkanı olduğu TTKB tarafından taslaktan çıkartıldı. Durmuş o toplantı da, “Cihatta ´geri adım´ diye bir şey yok. Biz niye koyduk bu kavramı? DEAŞ, FETÖ´cüler gibi birtakım kendini dine isnat eden, sözde dinsel gruplar var. Bu sözde dinsel grupların dine isnatları çerçevesinde dini, birtakım kavramlarını, kurumlarını çarpıtarak, kendi kötü emelleri için kullanmaları söz konusu. Biz bütün çalışmalarımızda yanlışı temizlemeye ve doğruyu inşa etmeye çalışırız” demişti.

ERDOĞAN: CİHAT DİRİLİŞ VE İHYADIR

Temmuz ayındaki grup toplantısında yaşanan tartışmalara değinen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cihat elinde silahla dolaşmak değildir. Cihat nefisle mücadeledir. Nefisle mücadele edebiliyorsak, işte cihat odur” diye konuşmuştu. Erdoğan iki yıl önceki “Hz. Peygamber, Tevhid ve Vahdet” temalı programda ise yine aynı konuya değinmiş, “Cihat asla terör değildir. Terör örgütü kurup Müslümanlara zulmetmek değildir, masum insanların canlarına kast etmek değildir. Cihat diriliştir, hayat vermedir, ihya etmedir, inşa etmedir. Bugün eğer bir cihattan söz edeceksek en büyük cihat, işte bu İslam ve Müslüman düşmanlarının ortaya çıkmasını sağlayan cehaletle ve fitneyle mücadele etmektir” ifadelerini kullanmıştı.

KAHRAMAN: CİHAT OLMADIKÇA İLERLEME OLMAZ

TBMM Başkanı İsmail Kahraman da geçtiğimiz hafta ‘cihat’ ile ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu. Birlik Vakfı’nın Kahramanmaraş Şubesi’ni ziyareti sırasında Kahraman, “Bakın şimdi Afrin’deyiz, dün Fırat Kalkanı’ndaydık. Büyük devletiz. Cihat olmadıkça ilerleme olmaz, dik duramazsınız. Kıtalar ötesi Amerika kovboyunun ne işi var buralarda, Afrika’da, Asya’da?” demişti.

SELVİ: DİNDEKİ TÜM KAVRAMLAR ÖĞRETİLMELİ

Eğitimciler Birliği Sendikası Genel Başkan Vekili Latif Selvi ise cihat da dâhil olmak üzere literatürde var olan tüm kavramların en azından Din Kültürü Dersinde kültür düzeyinde, Din Eğitim derslerinde ise dini karşılığı seviyesinde öğrencilere öğretilmesi gerektiğini söyledi. Selvi, “Çünkü bir şey o inanç sisteminde var ise onun sınırlarını o inanç sisteminin kendisi belirler. Öğretilmesi ile ilgili yaş ve seviye dikkate alınmak suretiyle kavratılabilir. Her birisi bilimsel boyutuyla pedagojik tarafıyla dikkate alınarak, mümkün olur. Ancak buradan şunu net olarak ifade edelim. O inanç sistemini paylaşmayan veya paylaştığını söyleyip ilgisiz davrandığını söyleyenlerin keyfi bir şekilde ‘bu öğretilmesin’ şeklinde bir değerlendirme olmaz” diye konuştu.

MÜSLÜMANLARIN ÖNÜNDE KÜTÜK OLMAKTAN ÇEKİNİN

Selvi, baskılar karşısında geri adım atılmasına ilişkin de “Bu dersler herhangi bir komplekse girmeden öğrencilere kavratılabilmelidir. Pedagojik tarafları dikkate alınarak verilmesi gerekir” diyerek, sürdürdüğü değerlendirmesini şu sözlerle bitirdi: “Biz şunu biliyoruz. Bu tür tartışmaların temelinde şu var; Dine dair herhangi bir şey söz konusu olduğu zaman topyekûn bir ateist zümrenin veya İslam karşıtlığı yapan bir zümrenin karşı refleksiyle karşılaşıyoruz. Bunların öne sürdüklerinin bilimsel karşılığı da toplumsal karşılığı da yok. Siz neye inanıyorsanız inanın ama Müslümanlığa, İslam’a iman etmiş olanların önünde kütük olmaktan çekinin. Sonuç itibariyle kimse hayatını başkasına göre şekillendirmek mecburiyetinde değil”

02 Şubat 2018 - Eğitim

Muhabir Ahmet Açıkay


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

14

Ilhan - Allah için, Islam için, hak davanin hakim olmasi için, zulmü ortadan kaldirmak için, ilim öğrenmek için ve insanlarin hidayetine vesile olmak için çalişmak cihattir.

Bu devlet bunun öğretilmesinden niye çekinir?

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 20:49
13

Mücâhid - Peygamberin yaptığı işin ne olduğunu bilmeyen bir nesil yetiştirilmek isteniyorsa bu minvâlde çok işabetli bir hıyânet olduğu kanaâtindeyim .

Yanıtla . 1Beğen 02 Şubat 19:29
12

Mazlum - Birilerine ne oluyor ki daha Elhamdulillah demesini bilmeyip laikliği savunmaya kalkıyor... Laiklik , okullarımızda öğretildiği kadarıyla "Din işlerinin devlet işlerinden ayrılması demektir". Yani diyoruz ki haşa "Allahım bizi yedir içir , hastalığımıza şifa ver sıkıntımızı izale eyle ama işimize karışma. Çünkü devlet yönetimini biz daha iyi biliyoruz"...

2. Mesele ise ; Aramızda yaşayan müslüman olmayan kimseler için Yüce Dinimiz bir uygulama getirememiş mi ki laikliğe sarılıyoruz Peygamber efendimiz zamanında sahabelerle aynı şehirde yaşayan hiç yahudi yok muydu?

Yanıtla . 1Beğen 02 Şubat 19:17
09

Efecan - evinde öğret çocuğuna cihatı. ille okulda öğretilmesine ne gerek var? bu tür mevzuları sulandırmak size birşey kazandırmaz. bak her seçimde eriyip gidiyorsunuz. Numan bey zamanıbnda %6 dan aldınız yüzde 0,3 lere indiniz. az düşünün.

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 16:30
16

Ilhan - @Efecan 09 nolu yoruma cevabı: O zaman sende okula gönderme çocugunu evde ögret! Ne kadar saçmalayanlar var hala....

Siz gençlerin yeni neslin nasil dinle alakasız yaşadıgini, dini temel egitimi bilmediğinden maneviyatsiz yaşadığından habersiz gibisin!

Biz yalniz kalsakta, hak tarafta olduktan sonra önemli değil! Allaha karşı mazeretimiz olur biz gücümüzün yettiğince çalıştik diye!!!!

Siz çok destekçiniz olsada, hak tarafta olmadiktan sonra ne işe yarar!

15 yildir maneviyatsiz ve mutsuz bir topluluk var.

Yanıtla . 0Beğen 03 Şubat 00:18
15

Cegoba - @Efecan 09 nolu yoruma cevabı: Milli görüş davasında her zaman bu davaya ihanet edenler olmuştur. Söylediğimiz zat, AKP ye geçeceğime Saadette çaycı olurum demişti. Sonuç olarak milli görüş davası devam etmektedir. Bu gün azınlık olabilir ama yarını kimse bilemez. En azından siyasetinde yalan ve iki yüzlülük yok. Çok yüksek oylardan yok olan partiler geçmişte fazlaca vardır. Unutmamak gerekir.

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 22:26
07

Nihat - Cihat öğretilsinki sahte cihatçılar ortaya çıksın cihat kötü bişey değilki.

Yanıtla . 4Beğen 02 Şubat 12:13
05

Ihsan - cihat allahın emri kuranda var müfredattan çıkaran kafir olur

Yanıtla . 4Beğen 02 Şubat 11:20
10

Efecan - @Ihsan 05 nolu yoruma cevabı: Allah cihatı müfredata koymayı emretmiyor. aklına koy kafana yaz yeri gelince kullanırsın diyor.

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 16:40
04

Emre - Çokta önemli değil tek derdimiz bu olsa keşke

Yanıtla . 2Beğen 02 Şubat 10:14
02

Muzaffer - Dini, soylemleri ile istismar eden bir parti daha bu gune kadar gelmemistir. K.ataturkten sonra gelmis en guclu kisi T.erdogan olmasina ragmen, bir de kasimpasali olmasina ragmen, kasimpasaligi sadece kisilere yapiyor. Edinmis olduklari misyon kökü çürük sistemi, marazli dusunce ve fikirleri yikmak yerine milleti bu batil duzene alistirmaktan baska bir sey degil. en buyuk hizmeti imam hatiplerin yayginlastirilmasi basortunun kamuda serbest birakilmasi olmustur. O da guzel bir siyasal rant kapisiydi.

Yanıtla . 2Beğen 02 Şubat 08:27
01

Yigit - Diyanet ve milli eğitim başkanlarını halkımız seçmeli.. korkaklar ile bu iş olmaz.. karma eğitim rezillik okullar bitik.. ZALİMLER İÇİN YAŞASIN CEHENNEM.. LAİKLİK KÂFİRLİKTİR

Yanıtla . 1Beğen 02 Şubat 08:07
08

Ahmet C. - @Yigit 01 nolu yoruma cevabı: Yahu kendi dininde bile senin dinin sana benim dinim bana derken laiklik nasıl kafirlik oluyor bir söyler misin? Elhamdürillah ben müslümanım ama ben müslümanım diye herkes müslüman olacak diye bir kaide yok. Sen kendi dinini yaşa başkaları kendi dinini. Senin gibiler yüzünden insanlar islamı yanlış tanıyor. Edep yahu

Yanıtla . 0Beğen 02 Şubat 13:13
06

Bir Müslüman - @Yigit 01 nolu yoruma cevabı: Bu halk mı seçmeli?

Bunlar ilmi derecesine göre değil, boy pos derecesine göre seçerler. Allah c.c. İslâm coğrafyasını ve ümmeti bu cahillerden korusun!

Yanıtla . 1Beğen 02 Şubat 11:57
Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR