'Asansörlerin periyodik bakımını yaptırın' uyarısı

YOZGAT Makine Mühendisleri Odası Başkanı Tahir Demirel, bina içindeki ulaşımı kolaylaştıran asansörlerin periyodik bakımlarının yaptırılması konusunda uyarıda bulundu.

Yozgat Makine Mühendisleri Odası Başkanı Demirel, bakımı düzenli yapılmayan ve güvenlik önlemialınmayan asansörlerde, üzücü olayların yaşanabileceğini belirtti.Demirel, “Gelişen ve büyüyen şehirlerin çok katlı binalara ihtiyaç duyması ve bu tip binalara yönelmesi, pek çok açıdan zaruri olmuştur. Çağdaş ve planlı bir kentleşme oluşumunda ortaya çıkan çok katlı binaların ve binalarda kullanılan asansörlerin önemi ve kullanımı da her geçen gün artmaktadır. Gün geçtikçe yoğunlaşan asansör kullanımı, gerekli denetimlerin yapılmamasından ve doğru kullanılmamasından dolayıasansör kazalarını da beraberinde getirmektedir” dedi.

Yozgat Makine Mühendisleri Odası ile Yozgat Belediyesi arasında imzalanan protokolle 2 yıl boyunca gerekli kontrollerin oda tarafından yapılacağını hatırlatan Başkan Demirel, şunları söyledi:

​"Asansör İşletme Bakım ve Periyodik Kontrol Yönetmeliği'nin 15'inci maddesinde, bina sorumlu yükümlülüklerinde, asansörün periyodik kontrolleri bina sorumlusuna aittir. Yıllık kontrol faaliyetleri kapsamında, bina sorumlusunca kontrolüne izin verilmeyen veya asansör monte eden veya onun yetkili servisinin nezaret etmekten imtina etmesi nedeniyle kontrolü yapılamayan veya kontrol neticesinde can ve mal güvenliği açısından tespit edilen uygunsuzluklara yönelik gerekli düzeltme faaliyetleri gerçekleştirilmeyen asansör, yıllık kontrolü yapılıncaya kadar veya gerekli düzeltme faaliyetleri tamamlanıncaya kadaryapının bağlı bulunduğu belediye tarafından mühürlenerek hizmetten men edilecektir."

07 Aralık 2017 Yozgat- Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Anket İİT'nin Filistin'in başkentini Doğu Kudüs olarak kabul etmesini nasıl değerlendiriyorsunuz?

YÜKLENİYOR