Skandal karar! Mustafa Yaman'ın tutukluluğunun devamına karar verildi

Bylock'u kullandığı iddiasıyla hakkında dava açılan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman'ın yargılanmasına devam edildi. Mahkeme heyeti Yaman'ın tutukluluk halinin devamı yönünde karar verdi. Karar sonrası Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Abdullah Sevim adliye önünde basın açıklamasında bulundu.

Bylock 'u kullandığı iddiasıyla hakkında "Silahlı terör örgütü" üyeliği iddiasıyla dava açılan Saadet Partisi İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi avukat Mustafa Yaman'ın yargılanmasına devam edildi. 

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya sanık Mustafa Yaman, tutuklu bulunduğu cezaevinden getirildi. Duruşmayı Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Birol Aydın, İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim ile çok sayıda partili avukat da takip etti. Mahkeme heyetinin ara kararı sonrası İl Başkanı Sevim basın açıklamasında bulundu. Sevim, "Mustafa Yaman kardeşimi çocukluğundan beri tanırım. Milli Gençlik Vakfı çalışmalarına başladığımız 1987'li yıllarda, Milli Gençlik Vakfımızın Bakırköy temsilcisi olarak geldi Mustafa ilk defa karşıma. O gün bugün beraberiz. Eğer Mustafa Yaman FETÖ'cü ise Türkiye'de FETÖ'cü olmayan yoktur. Bu adımız kadar emin olduğumuz imanımız kadar emin olduğumuz bir gerçekliktir" dedi.
 
Abdullah Sevim: "Eğer Mustafa Yaman FETÖ'cü ise Türkiye'de FETÖ'cü olmayan yoktur" haberi için tıkla

TUTUKLULUĞUN DEVAMINA KARAR VERİLDİ

İstanbul 35. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada sanık avukatları, Cumhuriyet savcısının Mustafa Yaman'ın tutukluluk halinin devamı yönündeki talebinin ardından tahliyeye ilişkin beyanda bulundu.

Talepleri değerlendiren mahkeme heyeti, ara kararını açıkladı.

Tutuklu sanık Mustafa Yaman'ın üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyeti, suçun cezası gibi gerekçeleri dikkate alan mahkeme heyeti, Yaman'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

DURUŞMA 9 OCAK 2018'E ERTELENDİ

ByLock görüşme içeriklerine ilişkin Organize Suçlarla Şube Müdürlüğü'ne yazılan yazının akıbetinin beklenmesine ve sanığın kullandığı belirtilen telefon numarasına ait HTS kayıtlarının yeniden istenmesine hükmeden mahkeme heyeti, duruşmayı 9 Ocak 2018'e erteledi.

"İNSANLAR, 'BİZDE BYLOCK ÇIKAR, MUSTAFA YAMAN'DA ÇIKMAZ' DİYOR"

Duruşmada savunma yapan Yaman, suçlamayı kabul etmeyerek, kendisinin nasıl suçlu çıkarıldığını anlamadığını savundu. Cezaevinde tek başına kaldığını anlatan Yaman, "Bunlarla beraber kalmak istemediğim için dilekçe verdim ve tecritteyim. Gardiyanlar bile biliyor benim suçsuz olduğumu. Toplumun, devletin her kesiminden insan, 'Bizde Bylock çıkar, Mustafa Yaman'da çıkmaz' diyor" ifadelerinde bulundu. 

"ONLARIN DERSHANELERE GİDECEĞİNE SOKAK ÇOCUĞU OLSUN"

15 Temmuz darbe girişimini FETÖ 'nün gerçekleştirdiğini belirten Yaman, 1983'ten beri FETÖ'ye karşı olduğunu, kendisinin milli görüşe inandığını belirtti. 5 çocuğu olduğunu ifade eden Yaman, "Bunların dershanelerine gitmek bize de teklif edilmiştir. Bizim çocuklarımız onların dershanelerini gideceğine sokak çocuğu, tinerci olsunlar daha iyi dedik" diye konuştu.

FETÖ'nün önceden " cemaat " veya "hizmet" adıyla anıldığını aktaran Yaman, FETÖ ile ilgili Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı rapora değindi. Diyanetin hazırladığı raporda FETÖ'nün islamın özüyle ilgili problemleri olduğunun belirtildiğine dikkat çeken Yaman, "Raporun hazırlanmasında 40 yıl niye geç kalındı ayrı bir soru tabii. 'La İlahe İllallah Muhammeden Resulullah' diyerek insanlar müslüman oluyor. Bu örgütte 'La İlahe İllallah' tamam, 'Muhammeden Resulullah' yok. Bu örgüt liderinin yıllar önce gazetelerde yayınlananan Papa 2'nci Jean Paul'a yazdığı mektup söz konusu. Bir insan müslümanken o mektubu yazmaya başlarsa, mektup bittikten sonra müslümanlıktan çıkmış oluyor" diye konuştu.

"HİÇBİR ZAMAN BYLOCK KULLANMADIM"

Savunmasında Bylock kullanıcısı olmadığını anlatan Yaman, şunları kaydetti; "Hiçbir zaman Bylock kullanmadım. Benim böyle bir altyapım yok. Yanlış bulduğum birşeyi niye yapayım? İddianamede, 'silinmiş olabilir, gelişmiş teknolojik imkanlar var' deniyor. Benim devletten yüksek teknik imkanım mı var? Bu mümkün değil. Ben hayatımın hiçbir döneminde iki cihaz kullanmadım. Dijital izinin kalacağı bilişim alanında herkesin bileceği birşey. Yargılanmama hiçbir itirazım yok, herkes yargılanabilir, benim tutuklu yargılanmam yargı camiamızdaki açığı gösteriyor. Bana çok pahalıya patladı. Bu süre içerisinde 2 çocuğumu evlendirdim, dede oldum, çok sevdiğim bir belediye başkanı hayatını kaybetti. Bunların helalleşmesini ben sonraya bırakıyorum" diye konuştu. 


Saadet Partisi İstanbul İl Başkanı Dr. Abdullah Sevim, karar sonrası adliye önünde basın açıklamasında bulundu.

14 Kasım 2017 - Gündem


Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR