Müslüman Liderler Toplantısı başladı

Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, Müslüman liderlerin katılımıyla bugün İstanbul’da toplanıyor. 26’ncısı düzenlenecek Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi, 80 ülkeden 250 Müslüman liderin katılımıyla İstanbul’da ‘Küresel Krizler İslam Dünyası ve Batı’ ana gündem maddesiyle bugün başlıyor…

Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Merkezi’nin (ESAM) her yıl düzenlemiş olduğu Müslüman Topluluklar Birliği Kongresi (MTB) bugün İstanbul’da başlıyor. ‘Küresel Krizler İslam ve Batı’ ana gündem maddesiyle toplanacak olan Müslüman liderler, iki gün boyunca düzenlenecek olan toplantılarda ümmetin sorunlarını istişare edecek, çözüm önerilerini gündeme taşıyacak.

KUR’AN-I KERİM TİLAVETİYLE BAŞLAYACAK

MTB toplantısı bugün sabah saatlerindeki açılış töreniyle başlayacak. Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayacak olan toplantının devamında protokol konuşmaları gerçekleştirilecek. ESAM Genel Başkanı Recai Kutan’ın konuklara hoş geldiniz hitabıyla başlayacak olan toplantının devamında ise Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu bir konuşma gerçekleştirecek. Malezya, Mısır , Fas, Tunus, Filistin, Suriye ’den gelen misafirlerin konuşmaları ile sürecek olan toplantının devamında ise Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın, Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, Cansuyu Derneği Genel Başkanı Mustafa Köylü’nün de birer konuşma yapması bekleniyor. İlk günkü programın son konuşmacısı ise Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Oğuzhan Asiltürk olacak.

OTURUMLARDA SORUNLAR MASAYA YATIRILACAK

MTB’nin ilk günkü programının öğleden sonraki bölümünde ise iki adet oturum düzenlenecek. “Küresel Krizler ve Sistem Sorunu” başlıklı ilk oturumun başkanlığını Sabahattin Zaim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Arif Ersoy yapacak. İkinci oturumun konu başlığı ise “Küresel İktisadi Sistem ve İslam Dünyasının Ekonomik Potansiyeli”. Şehir Üniversitesi İİBF Dekanı Prof. Dr. Ahmet Faruk Aysan’ın başkanlığını yapacağı oturumda son dönemde gündemde olan ülkeler arası milli para ile ticaret konusu masaya yatırılacak. MTB’nin ikinci gününde de iki adet önemli oturum gerçekleştirilecek. Programın sabah bölümünde “Sorunlar ve Fırsatlar Denkleminde İslam Dünyası” başlıklı toplantının başkanlığını Prof. Dr. Sabri Tekir yapacak. Öğleden sonraki oturumda ise “Batı ve Müslüman Algısı, İslam Dünyasının Felaketi; Etnik ve Mezhep Çatışmaları” konuları ele alınarak sonuç bildirgesiyle program sona erecek.

80 ÜLKEDEN 250 LİDER KATILACAK

MTB Kongresi dünyanın dört bir yanından hareket önderleri, siyasi temsilciler, ilim ve fikir adamları ile sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin iştiraki ile gerçekleştirilecek. Kongreye başta İhvan-ı Müslimin olmak üzere Cemaat -i İslam ve daha pek çok büyük hareketin lideri de katılacak. ESAM’ın davet listesine göre programa toplamda, 80 ülkeden 250 lider iştirak edecek. MTB’nin programına HAMAS’ın eski Siyasi Büro Şefi HalidMeşal, Tunus Ennahda Hareketi Lideri Raşid El Gannuşi, İslam dünyasının kanayan yaralarından olan Bangsomoro’nun efsanevi liderlerinden Hacı İbrahim, İhvan Hareketi’nin üst düzey yöneticileri Mahmut Hüseyin ve İbrahim Münir ile birlikte Orta Asya ’dan, Güney Amerika’dan, Afrika’dan da önemli isimlerin katılması bekleniyor.

Kaynak: Millî Gazete

14 Kasım 2017 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


Anket Belediye başkanlarının istifa süreçleri ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR