Şifresi çözüldü! İşte Erdoğan'ın yeni hedefi: AK Parti'deki kritik değişimin sebebi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'metal yorgunluğu' ifadesinin ardından AK Parti'de son aylarda dikkat çeken kritik değişikliklerin perde arkasında 'referandum raporu' olduğunu yazan Nuray Babacan "Alınan bilgiye göre, 11 kişilik Siyasi Analiz Komisyonu’nun 16 Nisan referandumunun ardından, üç ay süren çalışmayla hazırladığı ve 100 sayfayı aşan raporundaki tüm başlıklar, aşama aşama hayata geçiriliyor" dedi.

Hürriyet'ten Nuray Babacan 'Hedef: Siyaseti merkeze çekmek' başlıklı analizinde, AK Parti ’de son aylarda gerçekleşen politika değişikliklerinin, belediye ve il başkanı operasyonlarının, Atatürk vurgusu ve Meral Akşener’le ilgili değerlendirme yapmama tavrının en önemli gerekçesinin ‘referandum raporu’ olduğunu ifade etti.

16 Nisan referandumunun ardından, 11 kişilik Siyasi Analiz Komisyonu’nun üç ay süren bir çalışmayla 100 sayfayı aşan bir rapor hazırladığını ve rapordaki tüm başlıkların

aşama aşama hayata geçirildiğini ifade eden Babacan, " ‘Hayır’cıların desteğini almak için neler yapılması gerektiğinin kamuoyu araştırmalarıyla da desteklendiği raporun, son 4 aydaki ‘söylem ve eylem’ değişikliklerinin en önemli nedeni olduğu belirtiliyor" dedi.

İşte o analizden öne çıkan satır başları:

"Raporda, ‘2018’in icraat yılı ilan edilmesi ve 2019 seçimlerine odaklı bir yol haritası izlenmesi’ önerildi. 4 aydan beri Erdoğan ve parti yöneticilerin masasındaki rapordan bazı başlıklar şöyle:

- Performansı düşük teşkilatlar yönetimlerinin ve belediye başkanlarının 2019 seçimleri beklenmeden değiştirilmesi. Genel merkezde, teşkilat ve yerel yöntemlerin performansını denetleyecek ve takip edecek ekip kurulması. (22 il başkanı ve 6 belediye başkanı değişti. Değiştirilen il başkanı sayısında artış bekleniyor.)

- Partide fitneye neden olan, iç çekişlemeleri körükleyen açıklamalara izin verilmemesi ve buna ilişkin denetim mekanizması kurulması. (Bazı sosyal medya hesaplarından parti yöneticisi, bakan ve milletvekilleriyle ilgili iddialar ortaya atan trollerle mücadele başlatıldı. Partide 25 kişilik sözcü ekibi belirlendi.)

- Yeni vizyon belgesi hazırlanırken, AK Parti’nin 3Y olarak adlandırılan 2002’deki ‘yolsuzluk yoksulluk ve yasaklarla mücadele’ ilkesi kapsamında, özellikle belediyelerden kaynaklı, bazı imar uygulamaları, rant iddialarına izin verilmeyeceğine ilişkin vurgu yapılması. İmar denetiminde yeni yapılanmaya gidilmesi.(Özellikle İstanbul ve Ankara bağlamında başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere açıklamalar yapıldı. Yeni bir bütünşehir yasası hazırlanarak imar denetimleriyle ilgili çalışma başlatıldı.)

- Siyaset yeniden merkeze çekilmeli, millet odaklı siyaset yapılmalı.

Merkezdeki seçmeni, AK Parti çatısı altında tutacak politikalar izlenmeli ve ona göre söylem geliştirilmeli. (Parti yönetiminin son dönemlerdeki söylem ve vurguları bu yöndeki değişimin habercisi oldu.)

- Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefetin ‘çatı aday’ ihtimaline karşı hazırlıklı olunmalı. Seçim ittifakına ilişkin altyapı çalışmaları yapılmalı, bu nedenle tüm kesimlerle tabanda ittifak sağlanmalı. (Partide uyum yasaları çerçevesinde seçim ittifakı ve seçim barajı gibi konular değerlendiriliyor.)

- Meral Akşener’in çalışmalarının, Ege, Marmara ve İç Anadolu’nun bazı kesimlerinde destek bulduğu, CHP ve MHP seçmenine sıcak geldiği, AK Parti seçmeni açısından sıkıntı olmaması için kullanılan dil ve politikaların önemli olduğu belirtildi. (Parti üst düzeyde Akşener’e ilişkin değerlendirme yapmama kararı aldı.)

12 Kasım 2017 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Ahet - "Atı alan üsküdarı geçti"Kimse Enayıi değil.3 Y ile mücadele edilseydi şimdi Türkiye gül gülistanlık olmuştu.Millet bu kadar zulüm yolsuzluk ve yoksulluktan sonra size artık hiç inanmıyor.Kürtçede bir deyim verdır.(Benim ayakkabımın hırsızı yaptılar)Adeta milleti ayakkabısının hırsızı yaptınız.Size muhalif olabilecek tüm farklı görüşleri devre dışı bırakmak için her türlü yalın,iftira,baskıyı uyguladınız.Huku ayaklarınızın altına aldınız.Propagandanızda hep 81 milyon insanı bir saydığınızı dile getirdiniz.Ancak icraatınız tamamen ayrıştırma,kutuplaştırmaya yönelik oldu.Milli irade dediniz.Milli iradeye zerre kadar saygınızın olmadığı gücü elinize geçirdiğinizde kanıtladız.Komşularla sıfır sorun dediniz.Gücünüzen yettiğini sandığınız ülkelerin içişlerine karıştınız.İslam ümmetine kendinizi olduğundan daha güçlü göstererk güven verdiniz.Ancak söylemleriniz hep sözde kaldı.Kamuoya araştırmaları ne diyor bilmiyorum.Ancak 2019 sizin için bir hezimetle sonuçlanacak.

Yanıtla . 10Beğen 13 Kasım 18:28
05

Orhan Alkoç - Saadet PARTISINE uyguladıkları sessizliği adını anmama politikasını mı gündeme getiriyorlar acaba? 16 yıldan beri Aman SAADET PARTISINDEN siz etmiyelim reklamını yapmayalım anlayışıyla hareket ettiler ancak Hocamız Rahmetli Erbakanimizin söylediği söz tahakkuk etmeye başladı

Yanıtla . 9Beğen 13 Kasım 14:40
04

Bülent Altun - Esselemualeykum balık BAŞTAN KOKAR.....!

Yanıtla . 2Beğen 13 Kasım 11:50
03

Erdinç - Yalanlarınız ve günahlarınız artık size makam veremez. Size oy veren % 50 bir kısmı ÖLÜM uykusundan uyandı.

Halk işsiz,aç,yoksul,borçlu ve çok öfkeli. 1.404 tl ölüm / köle maaşı ile çalışıp aç ve borçlu.

Haberler bakın her gün CİNAYET ve İNTİHAR haberleri.

Yönetmeye çalıştığınız halk yalanlardan talanlardan hırsızlıklardan 156.000 kişinin daha çok ZENGİN olmasından bıktı umudunu yitirdi bunalıma girdi. Antidepresan kullanımı çok ama çok artmış. İnsanlar CİNNET geçiriyor

Gençler SİGARA,İÇKİ,KUMAR,UYUŞTURUCU,SEKS bataklığında. Kısa süreliğine de olsa sıkıntılardan kurtulmak ve mutlu olabilmek için. Beceremeyenler ve aklı sağlığını kaybedenler ailece İNTİHAR ediyor. Son örnek bugün Antalya da yaşanmış. Baba ve iki çocuk.

UMURUNUZDA MI ? UMURUNUZDA MI ? UMURUNUZDA MI ?

Sizleri ALLAH havale ediyoruz. O SARAY ve VİLLALARDA Gün Güneş Rahat yüzü görmeyin inşallah.

Yanıtla . 28Beğen 12 Kasım 18:38
01

Selim - BU zamana kadar ötekileştirdiklerinizi bu saat'den sonra evet'ci ve de AKp'ci yapamazsınız, Tren kaçtı.Kimse yalanlarınıza inanmıyor, Aslında Size inanmıyor. Adınız çıkmış 70 inmez 60 a.

Yanıtla . 29Beğen 12 Kasım 11:50
02

Muhammet Han Gazzeli - @Selim 01 nolu yoruma cevabı: DOGRU soze NE DENIRKI.

Yanıtla . 6Beğen 12 Kasım 16:22
Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

YÜKLENİYOR