Şehit Kaymakam Safitürk davasının ikinci duruşma

Sıkı güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmada, çeşitli illerdeki cezaevlerinde tutuklu sanıklar Tahsin Erdaş, Şerif Mesutoğlu, Mehmet D...

Sıkı güvenlik önlemleri altında başlayan duruşmada, çeşitli illerdeki cezaevlerinde tutuklu sanıklar Tahsin Erdaş, Şerif Mesutoğlu, Mehmet Deniz, Nursel Eser, Ahmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Bağı, Fikret Deniz, Vedat Erol, Zinet Erdaş ve Zuhal Dalçin Ses ve görüntü bilişim sistemi (SEGBİS) üzerinden duruşmaya katıldı. Tutuksuz 4 şüpheli de duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmayı ayrıca şehidin bazı yakınları, Mardin Valisi Mustafa Yaman ve Derik Kaymakamı Hakan Kafkas birlikte izledi.

Kimlik tespiti ve iddianamenin okunmasının ardından mahkeme, sanıkların savunmaları alınması ile devam ediyor. Gazetecilerin duruşmayı izlemelerine izin verilmezken, mahkeme salonunun küçük olması üzerine bazı tutuklu yakınları da dışarıda kalmak zorunda kaldı.

11'İ TUTUKLU, 15 SANIK İÇİN 3'ER KEZ ÖMÜR BOYU HAPİS İSTENİYOR

İddianamede, sanıklardan Abdulkadir Deniz, Ahmet Deniz, Devran Aslan, Fikret Baği, Fikret Deniz, Hüseyin İzci, Mehmet Deniz, Mehmet Ali Yazıl, Nursel Eser, Saime Ateş Mesutoğlu, Şerif Mesutoğlu, Tahsin Erdaş, Vedat Erol, Zinet Erdaş ve Zuhal Dalçin hakkında 'Devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozmak', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek', 'Kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmeye teşebbüs etmek', 'Silahlı terör örgütüne üye olmak', 'Kamu malına zarar vermek', 'Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma veya el değiştirilmesi' ve '6136 Sayılı Yasa'nın 12'inci maddesine muhalefet' suçlarından 3'er kez ağırlaştırılmış müebbet ile 23 yıldan 54 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

AYNI DAVADA KARAYILAN VE KALKAN İÇİN YAKALAMA EMRİ VAR

İddianamede, terör örgütü KCK'nın sözde yürütme komitesi üyeleri Murat Karayılan ve Duran Kalkan'ın belediyelere atanan kayyumlara yönelik yaptıkları açıklamalar hatırlatılarak, yaptıkları açıklama nedeniyle kayyumları hedef gösterdikleri ve muhtemel saldırıların talimatlarını bizzat kendileri basın yayın organları, örgüte müzahir kesim ve teröristlere verdikleri için haklarında bu olaya ilişkin yakalama emri çıkartıldığı belirtiliyor.

19 Haziran 2017 - Gündem


Anket

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Coca-Cola fabrikası açmasını nasıl karşılıyorsunuz?


YÜKLENİYOR