Wikipedia açıldı, logosundaki siyah bant duruyor

Dünyada en çok ziyaret edilen internet ansiklopedisi Wikipedia geçtiğimiz Nisan ayının son günlerinde erişime kapatıldı. Sitenin kapatılmasına yoğun tepki gelmiş, kullanıcılar sitenin yeniden erişime açılması talebinde bulunmuştu. Wikipedianın "teröre destek veren içerikler" nedeniyle erişim engeli uygulandığı iddia edilmişti. Wikipedia birkaç gündür açılıp kapanıyor. Kullanıcılar yaşanılanlar karşısında şaşakın...

İnternet Haber Merkezi

Online ansiklopedi Wikipedia, Türkiye'den erişime "terör destek veren içerikler" yayınladığı iddiasıyla kapatıldı. Resmi bir açıklama olmasa da sitede bulunan Türkiye’yi DAEŞ terör örgütüyle aynı zeminde gösteren içeriklerin kaldırılmaması nedeniyle erişime kapatıldı. İnternet kullanıcıları erişim yasağını sosyal medya hesaplarından eleştirdi. Türkiye’nin Wikipedia’dan dört talepte bulunduğu ancak Amerika merkezli kuruluşun bunlara cevap vermediği de iddia edilmişti.

WİKİPEDİA'DAN İSTENEN 4 ŞART

Türkiye, Wikipedia’dan ülke içerisinde temsilcilik açması, uluslararası hukuka uygun davranması, mahkeme kararlarını uygulamaları ve Türkiye’ye yapılan karartma operasyonlarının bir parçası olmamasını talep etti. Dört talebin yerine getirilmesi ve içeriklerin kaldırılması durumunda sitenin yeniden erişime açılacağı belirtildi.

BTK "İDARİ TEDBİR" DİYE AÇIKLAMA YAPTI

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden sorgulandığında siteye mahkeme kararı olmaksızın “idari tedbir” uygulandığını ortaya koyan bir açıklamaya yer verildi:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır. (After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

WİKİPEDİA YENİDEN AÇILDI

Wikipedia'dan bilgi erişimi sağlamak isteyen internet kullanıcılarının ara ara gözattığı sitenin bazı zamanlarda erişime açıldığı ancak yeniden kapatıldığı ifade ediliyor. Bu saatlerde erişime açık olan Wikipedia'nın logosunun üzerinde engellemeye tepki amacıyla konan siyah bant duruyor.

www.milligazete.com.tr

22 Haziran 2017 - Teknoloji


Anket

Milli Eğitim sistemini yeterli görüyor musunuz?


YÜKLENİYOR