En uzun gece Kudüs’te

En uzun gece Kudüs’te
Eklenme Tarihi: 16.07.2017 20:23

Yunus Emre Enstitüsü Kudüs Türk Kültür Merkezi’nin AA ile iş birliği yaparak organize ettiği etkinliğe Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu, Türkiye’nin Filistin’de bulunan kurum temsilcileri, Kudüs Yüksek İslami Heyeti Başkanı ve Mescid-i Aksa İmamı Şeyh İkrime Sabri, Mescid-i Aksa Vakfı Eski Başkanı Abdulazim Salhab ve çok sayıda Filistinli katıldı.

eposta yazdır zoom+ zoom-
Sergide, AA muhabirlerinin 15 Temmuz gecesi ve sonrasını yansıtan fotoğrafları yer aldı. Türkiye’nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ise serginin açılışında yaptığı konuşmada, serginin amacının hain bir darbe teşebbüsünde şehit olan 250’den fazla şehit ile 2 binden fazla gaziyi anmak ve darbeyi bastıran halkın başarısını hatırlamak olduğunu belirtti.  Anma etkinliğinin Filistin’de yapılmasının da çok anlamlı olduğunu vurgulayan Türkoğlu, “Filistin yöneticileri ve halkı bu darbe girişimine en çabuk ve kuvvetli tepkiyi gösterenler arasında yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti ve halkı bu yüzden Filistin halkı ile devletine müteşekkir.” ifadelerini kullandı.
 

Türkoğlu; bugün İslam ümmeti için çok üzücü bir gün

İşgal altındaki Doğu Kudüs’te dün yaşanan olaylarda 3 Filistinli ve 2 İsrail polisin ölmesiyle sonuçlanan olayların ardından Mescid-i Aksa’nın kapatılması nedeniyle bugünün İslam ümmeti için çok üzücü bir gün olduğunu ifade eden Türkoğlu, Türk hükümetinin Aksa’nın bir an önce ibadete açılmasını talep ettiğini söyledi. Öte yandan, Mescid-i Aksa Vakfı Eski Başkanı AbdulazimSalhab, bir yıl önce Türk halkının bu darbe girişimini nasıl başarısızlığa uğrattığını hiçbir zaman unutmayacağını söyledi. 1969’dan beri iki gün üst üste dün ve bugün Aksa’nın kapalı olduğunu hatırlatan Salhab, “Bir sene önce Türk halkı demokratik bir şekilde ülkesini nasıl savunduysa, dün de bizim halkımız Aksa kapalı olmasına rağmen sokaklarda namaz kılarak direnişini gösterdi. Türk hükümeti ve Dışişleri Bakanlığına bizi hiç yalnız bırakmadığı ve her zaman davamıza destek olduğu için teşekkür ediyorum. Geçen yıl 15 Temmuz’da şehit olan kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyoruz. Türkiye’nin her zaman başarılı olmasını diliyoruz.” dedi.  Mescid-i Aksa İmamı Şeyh Sabri de yaptığı konuşmada, Kudüs’te çok zor günler yaşandığını belirterek, buna rağmen bu 15 Temmuz sergisine gelmek istediklerini ifade etti. Türk halkının darbe girişimini başarısızlığa uğratabilmesinin ardında liderlerinin ihlası, halkının vatanseverliği olduğunu kaydeden Şeyh Sabri, Aksa’daki olaylar için kendisini arayan Büyükelçi Türkoğlu ve Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez’e teşekkür etti. Darbe girişimini başarısızlığa uğrattığı için Türk halkı ve yetkilerini tebrik eden Şeyh Sabri, konuşmasının ardından 15 Temmuz şehitleri için dua etti.